Ще има ли икономически стимули за Китай? Онлайн изданието на немския вестник Zeit посочва, че официално китайският премиер Ли Къцян е уверявал многократно, че такива стимули няма да има. "Ние наблюдаваме, че китайската икономика расте съвсем бавно. Растежът й е само със седем процента през първото тримесечие на годината, което не се е наблюдавало от 2008 година насам", казва министър-председателят и подчертава, че е напълно наясно със ситуацията в страната и двуцифрените темпове на растеж вече принадлежат на миналото.
Според него Китай вече няма да играе роля на работилницата на света. Тежестта, която има замърсяването на страната е твърде голяма. Затова ще се намалят и темповете на растеж при покупките. Ли Къцян споделя идеята за „нова нормалност" за страната.
Реалността за Китай обаче е съвсем различна. В края на седмицата Китайската централна банка понижи съотношението на резервите от 19.5 до 18.5%. Сега китайските търговски банки трябва да образуват по-малко резерви и по този начин имат повече възможности за отпускане на кредит. Това представлява второто намаляване на ставката само в рамките на два месеца. Също така бе намален и основният лихвен процент от ноември вече на два пъти. Според анализаторите, това ще влее в икономиката почти един трилион юана, или около 150 милиарда евро.
Премиерът Ли Къцян увери, че се противопоставя на девалвацията на валутата, за да подкрепи износа. Това обаче може да доведе до валутна война. Въпреки това, от началото на година досега се наблюдава девалвация на юана спрямо долара с 2,5% и Пекин е заплашен със сериозни последствия, ако централната банка на Китай не предприеме по-нататъшни стъпки в тази посока. „Новата нормалност" за страната, която иска да постигне китайският премиер, се оказва доста трудно постижима, обобщава вестник Zeit.