Рейтингът на гръцкото правителство се топи. Това става заради преговорите на правителството с международните кредитори, които се проточват и има слаба надежда за намиране на решение в скоро време. Това показват резултати от анкета, проведена от Университета на Македония и представена снощи от телевизия Skai, съобщава онлайн изданието Ekathimerini.com.
Проучването показва, че по-голямата част от гърците не искат да видят страната изтласкана от еврозоната. Запитани какво мислят за възможността за така наречения сценарий "Grexit" (излизане на Гърция от еврото), 56% са отговорили, че се страхуват от подобна възможност в сравнение с 45,5% през март, докато 23% са заявили, че са безразлични в сравнение с 26,5% през предишния месец. Само 9% са заявили, че не смятат, че има подобен риск в сравнение със 17% на това мнение през март.
Рейтингът на одобрение към стратегията, предприета от министър-председателя Алексис Ципрас и министъра на финансите Янис Варуфакис, е намалял рязко до 45,5% от внушителните 72% през март, като в същото време 39,5% от гърците не са съгласни с настоящата преговорна тактика на властите в Атина.
Социолозите също са дали на анкетираните възможност да определят своя оценка за работата на правителството в ключови области по десетобалната система между 0 и 10 пункта. Водената от СИРИЗА администрация получава оценка 4,6 пункта по отношение на провежданата икономическа политика, оценка 3 относно въпроса с имиграцията, оценка от 3,7 пункта по отношение на сигурността и борбата с престъпността, 4,2 пункта за политиката в областта на образованието, 5,5 пункта относно външната политика и отбраната, оценка от 4,5 пункта на работата на публичната администрация и от 4,4 пункта по отношение на здравеопазването.
Запитани дали те смятат, че правителството се ангажира с осъществяването на своите предизборни обещания, 52,5% от гърците са отговорили с "да" и 42% с "не", а на въпрос за състоянието на финансите на отделните домакинства 35,5% са заявили, че не очакват съществени промени през следващите 12 месеца, 26,5% очакват нещата да се влошат и 15% са сигурни, че те ще се влошат още повече. Само 3% от запитаните са заявили, че са уверени, че ще има подобрение на техните лични финансови перспективи.