През април активността в промишления сектор на Китай се влоши до едногодишно дъно, съобщава БНР.
Това е пореден знак, че икономическите условия във втората по големина световна икономика продължават да се влошават въпреки засилващата се стимулираща парична и лихвена политика на Китайската централна банка.
Индексът PMI, измерващ промишлената активност в Китай, се понижи през април до 49,2 пункта при прогноза за негова стабилизация на мартенското ниво от 49,6 пункта, показват предварителни резултати от редовно съвместно месечно проучване на британската банка HSBC и на агенция Markit.
Това представлява понижение на индекса PMI под важното ниво от 50 пункта за втори пореден месец и негово най-ниско ниво от 12 месеца насам, което е знак за ново влошаване (свиване) на промишлената активност в страната.
Индексът PMI, измерващ общите нови промишлени поръчки, се понижи през април до 11-месечно дъно от 49,2 пункта от 49,8 пункта през март, въпреки че експортните поръчки се подобриха за пръв път от три месеца насам. Това е знак за по-слабо вътрешно търсене (потребление).
Днешното слабо проучване е пореден сигнал за забавяне на китайската икономика, въпреки че от ноември 2014 година насам Централната банка на страната намали на два пъти лихвените си проценти, а в началото на настоящата седмица понижи и минималните задължителни резерви на търговските банки, държани при нея.
Тези данни също така сякаш потвърждават прогнозите на някои анализатори, че БВП на Китай ще отбележи през настоящата година по-слаб растеж от заложените от властите в Пекин 7 процентни пункта и това ще наложи ново понижение на китайските лихви.