Изключена от международните пазари на облигации и на фона на бързо намаляващата парична наличност, Атина е изправена пред ново сериозно предизвикателство през летните месеци с оглед предстоящото през юли обратно изкупуване на гръцки дългови книжа, държани от ЕЦБ, за 4,18 млрд. евро и за още 3,38 млрд. евро през август. Това съобщава вестник "Катимерини", цитиран от БНР.
На този етап обаче Гърция продължава да не получава никакви средства от настоящата спасителна финансова програма на ЕС и МВФ за общо 240 млрд. евро, докато не бъде постигнато споразумение относно необходимия списък с икономически реформи.
„Целта на плана на гръцкото правителството е Европейският механизъм за стабилност да закупи гръцките облигации, притежавани от ЕЦБ, след което да бъде постигнато споразумение за разсрочаване на тези задължения, както е в случая със заемите, получени от Европейския временен механизъм за финансова стабилност (фонда EFSF)", посочва гръцкото издание, цитирайки свои правителствени източници.
За да получите останалите около 7,2 млрд. евро от настоящата гръцка спасителна програма за 240 млрд. евро, Атина трябва в скоро време да се споразумее с международните си кредитори от ЕК, ЕЦБ и МВФ относно списъка с наложителни реформи. Напредъкът на преговорите обаче е мъчително бавен, като не се очаква постигането на съществен пробив на утрешната среща на Еврогрупата (финансовите министри от еврозоната).
Според плана, цитиран от вестник "Катимерини", правителството на Алексис Ципрас ще се съгласи на ново споразумение с Европейския механизъм за стабилност (ESM), което да включва изкупуване от страна на спасителния фонд на еврозоната на част от гръцките държавни облигации за 27,2 млрд. евро, притежавани от Европейската централна банка.
ЕЦБ заяви многократно, че договорите на ЕС не позволяват тя да отмени или да удължи срока за обратно изкупуване на облигации на страни-членки на еврозоната, които банката закупи по време на дълговата криза в региона чрез т.нар. "Програма за покупки на ценни книжа" (програмата SMP).
„Изобщо не е сигурно, че този план ще бъде приет от еврозоната и от Европейския механизъм за стабилност, но това предложение на гръцките власти цели да бъде преодоляна дългова криза, която може да настъпи през юли или август", коментира вестник "Катимерини".