Американският икономически растеж се забави много рязко в началото на настоящата година, сочат данни от предварителен доклад на Търговския департамент на САЩ, цитирани от БНР.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се повиши през първото тримесечие на 2015-а година с едва 0,2% на годишна база след повишение с 2,2% в края на миналата година и след експлозивен растеж с 5,0% през третото тримесечие на 2014-а година. Данните са доста по-слаби от прогнозите на финансовите пазари за икономически растеж с 1 процентен пункт.
Според предварителната оценка на Търговския департамент потребителските разходи през първото тримесечие се повишиха с едва 1,9% след растеж с 4,4% през трите месеца до края на декември 2014-а година (най-солидно подобрение на вътрешното потребление в САЩ от началото на 2006-а година). Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.
Останалите важни компоненти от доклада на Търговския департамент са също доста негативни.
Бизнес инвестициите в началото на годината се понижиха с 3,4% (след скок с 4,7% през последното тримесечие на 2014-а година), докато инвестициите в ново заводско оборудване се повишиха с едва 0,1% (след повишение с 0,6% през предходното тримесечие). Бизнес инвестициите в минно-добивната и петролната промишленост се свиха с цели 23%, отразявайки много по-ниските разходи на американските енергийни компании в резултат на рязкото понижение на петролните цени.
Износът през първото тримесечие на годината се сви с цели 7,2% (след повишение с 4,5% в края на 2014-а година), отразявайки негативното влияние върху американския експорт на по-скъпия долар. Вносът в САЩ нарасна с 1,8% след ръст с 10,4% през последното тримесечие на миналата година.
Предварителният ценови индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се понижи с 2,0% (при прогноза за спад с 1,8%) след понижение с 0,4% през предходното тримесечие, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 0,9% (при прогноза за повишение с 1,0%) след повишение с 1,1% в края на миналата година.
Търговският департамент посочи, че слабият растеж на БВП в началото на настоящата година се дължи на по-силния долар, тежите зимни условия и на по-ниските енергийни цени.
Днешният неочаквано слаб доклад за състоянието на американската икономика е факт преди края на двудневното заседание на Федералния резерв и вероятно ще намали драстично вероятността за по-скорошно първо повишение на основните лихви в страната.