По-голяма гъвкавост на валутния курс трябва да позволи Китай. Това може да стане като намали интервенциите като част от усилията за осигуряване на световен умерен растеж, докато в същото време преследва икономическите реформи. Това обяви днес МВФ, съобщават от БНР.
Въвеждането на реформите от третия пленум в Китай от 2013, включително мерки по улесняване на по-голяма корпоративна независимост, увеличаване на финансовата дисциплина на местните правителства и реформи в държавните предприятия, са жизнено важни за траен растеж според МВФ. Според него когато тези реформи са напълно въведени, ръста на Китай ще се нормализира на 6% до 2017 година и след това ще се стабилизира около тези нива.
Според МВФ постигането на умерен растеж, докато се въвеждат реформи, ще стане с фискални стимули на първо място като акцента ще е върху мерки подкрепящи частното потребление.
Докато икономиката отслабва, Китайската централна банка направи две намаления на лихвите след ноември, в допълнение на две редукции на резервите които банките трябва да поддържат, както е непрестанни опити за намаление на финансовите разходи.