Данните на немското икономическо министерство показват, че индустриалните и промишлените поръчки в Германия регистрират по-слаб от очакваното отскок през март. Това става след два поредни месеца на спад благодарение на солиден ръст на вътрешните поръчки и на тези от еврозоната, съобщават от БНР. Повишението на индустриалните поръчки в Германия през март е с 0,9% на месечна база при прогноза за скок с 1,5% и след понижение с 0,9% през февруари.
Детайлите от днешния доклад показват, че чуждестранните промишлени поръчки се понижиха с 1,6% след техен аналогичен спад през предходния месец, докато вътрешните германски индустриални поръчки отчетоха солиден ръст, повишавайки се цели 4,3% след 0,0% през февруари. Новите поръчки от еврозоната нараснаха с 2,5% след понижение с 2,1% през втория месец на годината, докато индустриалните поръчки в Германия, постъпващи от останалия свят, се понижиха през март с цели 4,0% след понижение с 1,3% през февруари, въпреки че по-слабото евро прави производството на стоки в еврозоната по-конкурентноспособно.
Производителите на стоки за междинно потребление в Германия отчетоха повишение на техните поръчки с 0,9% след понижение с 1,2% през февруари, а тези за средства за производството - подобрение с 1,3% след спад с 1,1%. В същото време обаче промишлените поръчки за потребителски стоки се понижиха през март с 2,2% след повишение с 2,9% през предишния месец с оглед на спад на чуждестранните поръчки с 3,7%, докато вътрешните поръчки останаха без промяна (0,0%).
На годишна база германските промишлени поръчки се повишиха през март с 1,9%, съвпадайки с очакванията и след тяхно понижение с 1,3% през февруари.
Министерството на икономиката отбеляза, че въпреки слабото търсене зад граница, позитивният бизнес климат и по-високите вътрешни поръчки сочат за възходяща тенденция в германската индустрия.
Трябва обаче да се има предвид, че немските производителите намалиха техните бизнес очаквания за следващите шест месеца, според последно бизнес проучване на института IFO, което предполага, че възходящият икономически импулс в Германия може би няма да бъде толкова добър, колкото се очакваше първоначално.