Нивото на безработицата в САЩ удари 7-годишно дъно, съобщават от БНР. През април трудовата заетост в страната поднови солидното си темпо на растеж. Всичко това сякаш е сигнал, че американската икономика ще възстанови добрата си форма през пролетта след много слабото представяне през тежката зима в началото на годината.
Американската икономика (извън селскостопанския сектор) генерира през април 223 000 нови работни места - точно около средните прогнози за 224 000 работни места, показват данни на Министерството на труда. В същото време обаче данните за март претърпяха солидна низходяща ревизия до едва 85 хиляди от предишна оценка за 126 хиляди, докато данните за февруари бяха ревизирани много слабо във възходяща посока (до 266 хиляди от 264 хиляди). Това означава, че осредненият месечен растеж на новите работни места през последните три месеца се е понижил до 191 хиляди - далеч под средномесечен растеж с цели 324 хиляди през последното тримесечие на 2014-а година.
Нивото на безработица в САЩ през април се понижи очаквано до 7-годишно дъно от 5,4% (най-ниска безработицата от май 2008-а година) от 5,5% през март. Трябва обаче да се има предвид, че понижението на безработицата е факт въпреки сигнали за известно повишение на трудовата сила в страната. Това се изразява в слабо подобрение на т.нар. "норма на заетост" (отношението на работещите към общата работна сила), като през април тя се повиши до 62,8% от 36-годишно дъно от 62,7% през март (най-ниско ниво от 1978-а година насам, ударено за пръв път през декември 2014-а година), показват данните на Министерството на труда. По този начин американската безработица се приближава към целевите нива на Фед между 5,2% и 5,0%, които според централните банкери отговарят на техния мандат за постигане на "пълна работна заетост".
През април частният сектор на американската икономика генерира 213 000 нови работни места при очаквания за 220 000, в промишленият сектор бяха разкрити хиляда работни места, докато в държавният сектор бяха добавени 10 000 работни места, а в строителният сектор бяха разкрити 45 000 нови работни места.
Средното почасово заплащане на труда в САЩ през април се повиши с 0,12% на месечна база, като на годишна база беше регистрирано повишение от 2,2% до 24,87 долара на час, докато средната работна седмица остана без промяна спрямо март, когато тя беше с продължителност от 34,5 часа.
Днешният като цяло позитивен доклад за състоянието на пазара на труда в началото на пролетта сякаш потвърждава прогнозите на Федералния резерв, че негативното представяне на американската икономика през първото тримесечие на годината е било само "временно" явление, дължащо се в значителна степен на тежките зимни условия в страната. Това може да поднови очакванията на финансовите пазари за първо повишение на американските основни лихви през второто полугодие и най-вероятно на заседанието на Фед през септември.