Предварителни данни на немската Федерална статистика показват, че икономическият растеж на Германия се забавя през първото тримесечие на годината по-силно от очакваното с оглед негативно отражение на външната търговия върху водещата европейска икономика.
От БНР съобщават, че брутният вътрешен продукт на Германия нарасна през първото тримесечие на 2015-а година с 0,3% на тримесечна база след солиден растеж с 0,7% в края на миналата година и при прогноза за повишение с 0,5 процентни пункта.
На годишна база немската икономика се повиши през периода януари-март с 1,1% спрямо същия период на 2014-а година след ръст с 1,6% през последното тримесечие на миналата година и при прогноза за повишение с 1,2 процентни пункта.
Федералната немска статистика посочи, че за растежа на икономиката на страната е допринесло публичното и частно потребление, както и инвестициите в строителството и в заводско оборудване. В същото време обаче международната търговия е оказало негативно влияние върху растежа на БВП, тъй като германският внос се повиши с по-бързи темпове от износа.
В същото време немската статистика Destatis отечете повишение на инфлацията в Германия през април за трети пореден месец. Това сякаш е знак, че програмата за "количествени облекчения" на ЕЦБ започва да дава очаквания от централните банкери резултат (за повишение на инфлацията в еврозоната).
Индексът на потребителските цени (CPI) през април остана без промяна (0,0%) на месечна база след ръст с 0,5% през март и при предварителни данни за понижение на инфлацията с 0,1 процентни пункта.
На годишна база окончателната инфлация в Германия през април се повиши с 0,5% (най-високо ниво от ноември 2014-а), след като през март нарасна с 0,3% и над предварителни данни за повишение с 0,4 процентни пункта. През януари страната се оказа в дефлация за първи път от повече от пет години насам, тъй като индексът на потребителските цени се понижи с 0,4 процентни пункта - най-солиден спад на инфлацията от юли 2009 година.
Хармонизираната потребителска инфлация в Германия (индекса HICP според общите европейски стандарти) се понижи през април с 0,1% на месечна база (съвпадайки с предварителни данни на Destatis) след повишение с 0,5% през март, като на годишна база отчете повишение с 0,3% (съвпадайки с предварителните данни) след анемичен растеж с 0,1% през предходния месец. По този начин хармонизираният индекс на потребителски цени остава на позитивна територия за трети пореден месец, след като през януари Германия се оказа в дефлация (на годишна база) за пръв път от октомври 2009 година.