Продажбите на дребно в САЩ през април стабилизираха на техните нива от март (0,0%) при прогноза за повишение с 0,2% и след като през предходния месец те отбелязаха ръст с 1,1%, показват днешни данни на Министерството на търговията, цитирани от БНР.
На годишна база търговията на дребно в САЩ се подобри през април с едва 0,9%, бележейки най-слабо представяне от октомври 2009 г насам - точно след последната американска рецесия.
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, се повишиха с едва 0,1% на месечна база при прогноза за ръст с 0,5% и след скок с 0,7% през март (възходяща ревизия от повишение с 0,4%), докато продажбите, изключвайки тези на автомобили и на бензин, се повишиха с 0,2% (при очаквания за повишение с 0,5%) след ръст с 0,7% през предходния месец (възходяща ревизия от повишение с 0,5%).
Продажбите на дребно, без тези за автомобили, бензин и строителни материали останаха на нивата от март, когато те нараснаха с 0,5% (възходяща ревизия от повишение с 0,4%) и при очаквания за повишение с 0,5 процентни пункта. Именно този показател, известен като "контролирана група" на продажбите на дребно, се използва при калкулиране на данните за БВП на САЩ.
Данните за продажбите на дребно са важен индикатор за настройката на потребителите в САЩ, тъй като вътрешното потребление формира повече от 2/3 от брутния вътрешен продукт на водещата икономика в света. Днешният по-слаб от очакваното доклад на Министерството на търговията за април сякаш не потвърждава прогнозите за ускоряване на икономическия растеж в страната през второто тримесечие след тежките зимни условия в началото на годината, които доведоха американската икономика до ръба на стагнацията. Това вероятно ще нулира плахите спекулативни очаквания за първо повишение на лихвите на Фед през юни и дори може да постави под въпрос вдигането на федералната фондова лихва до края на годината.
Междувременно бяха оповестени и данни, показващи изненадващо поредно понижение на импортните цени в САЩ през април, което сякаш е знак, че слабото външно търсене (потребление) и по-силният долар продължават да ограничават инфлацията във водещата световна икономика.
Цените на внос в САЩ през април се понижиха с 0,3% на месечна база при прогноза за повишение с 0,3% и след аналогичен спад през третия месец на годината, показват днешните данни на Департамента на труда. На годишна база цените на внос вече регистрират спад с цели 10,7% след тяхно понижение с 10,5% през март.
Повишението на цените на внос се дължи на отскок с 8,1% на месечна база на импортните петролни цени през февруари, които все още остават с цели 43,2% под тяхното равнище през февруари 2014 г.
Експортните цени на САЩ през април се понижиха с 0,7% на месечна база след повишение с 0,1% през март и отбелязаха спад с 6,3% на годишна база след понижение с 6,7% през предходния месец.