Индексът PMI, измерващ промишленото производство на Китай, се понижи до 13-месечно дъно от 48,4 пункта, падайки за пръв път тази година под важното ниво от 50 пункта, индексът на новите експортни промишлени поръчки се понижи през май до 23-месечно дъно от 46,8 пункта, докато общите промишлените поръчки се свиха за трети пореден месец (индекс под 50 пункта), макар и с по-сдържано темпо спрямо април, съобщават от БНР.
Активността в промишления сектор на Китай се сви през май за трети пореден месец, а производството се влоши до 13-месечно дъно, което е пореден знак, че икономическите условия във втората по големина световна икономика продължават да се влошават въпреки засилващата се стимулираща парична и лихвена политика на Китайската централна банка.
Индексът PMI, измерващ промишлената активност в Китай, се повиши през май до 49,1 пункта от 48,9 пункта през април и при прогноза за подобрение до 49,3 пункта, показват предварителни резултати от редовно съвместно месечно проучване на британската банка HSBC и на агенция Markit.
Въпреки слабото повишение, индексът остава под важното ниво от 50 пункта за трети пореден месец, което е знак за продължаващо влошаване (свиване) на промишлената активност в страната.
Спад за 19-и пореден месец под важното ниво от 50 пункта отбеляза и компонентата, измерваща състоянието на трудовата заетост в китайския промишлен сектор.
Днешното слабо проучване е пореден сигнал за забавяне на китайската икономика, въпреки че от ноември 2014-а година насам Централната банка на страната намали на два пъти лихвените си проценти, а в края на април понижи и минималните задължителни резерви на търговските банки, държани при нея.
Тези данни също така сякаш потвърждават прогнозите на някои анализатори, че БВП на Китай ще отбележи през настоящата година по-слаб растеж от заложените от властите в Пекин 7-процентни пункта (спрямо растеж от 7,4% през 2014-а година) и това ще наложи ново понижение на китайските лихви. Според Държавния информационен център (водещия правителствен "мозъчен тръст" - Think Tank) китайската икономика ще нарасне с 6,8% през второто тримесечие на годината след растеж със 7% в началото на годината.