Няма причини да се предполага, че Гърция ще изпадне в неплатежоспособност, ако не успее да погаси задължения за около 300 млн. евро към МВФ на 5-и юни. Това заяви високопоставен германски официален служител, цитиран от БНР.
Същевременно висш представител от еврозоната е посочил от своя страна, че заместник-министрите на финансите от региона ще проведат в четвъртък (28-и май) телеконферентна среща, за да проследят последните дни на преговори между представители на Гърция и кредиторите от МВФ, ЕЦБ и ЕК.
Само в рамките между 5-и и 19-и юни Гърция трябва да погаси четири свои задължения към МВФ в размер на общо 1,6 млрд. евро, започвайки с погасяването на 300 млн. евро на 5-и юни. Ако дотогава не бъде постигано споразумение в рамките на ЕС и МВФ за предоставяне на нови кредити на Атина, Гърция вероятно ще просрочи погасяването на заемите към Фонда. Има опасения, че подобен сценарий ще даде начало на процес, който би могъл да доведе до излизане на страната от еврозоната.
Висш държавен служител от Берлин, пожелал анонимност, е подчертал, че е окуражаващо, че властите в Атина са сигнализирали за тяхното желание да посрещнат предстоящите погасявания на външни задължения.
Намирам за обнадеждаващо, ако разбира се е вярно, че гърците сигнализираха вчера за тяхното желание за погасяване на 300 млн. евро към МВФ на 5-и юни, заяви немското длъжностно лице и допълни:
Мисля, че има основание да се счита, че няма да се говори за просрочване на задължения около 5-и юни - преди и веднага след тази дата.
Преговорите между Гърция и нейните кредитори относно по-голямо допълнително финансиране се проточиха от края на януари насам, след като властта в страната беше поета от правителството на левицата на Алексис Ципрас.
Въпреки постигнатия напредък по редица въпроси все още не може да бъде постигнато споразумение, тъй като кредиторите смятат, че за да изплати огромния си държавен дълг, Гърция трябва да предприеме мерки за постигане на по-висок първичен бюджетен излишък, отколкото Атина е готова да приеме. За да бъде постигнат този излишък, международните кредитори смятат, че гръцките власти трябва да повишат данъка върху добавената стойност (ДДС) и да балансират пенсионния бюджет. Гърция обаче смята, че по-нисък от настоявания първичен излишък ще доведе до по-силен и бърз ръст на икономиката, който от своя страна ще увеличи шансовете за погасяване на задълженията към нейните кредиторите.