Американската икономика се сви през първото тримесечие на настоящата година, но по-слабо от очакваното, тъй като бизнесът намали складовите запаси, експортът се сви драматично, повлиян негативно от скъпия долар, докато вносът отбеляза солиден растеж, а потребителите показаха по-слаба склонност за харчене, сочи доклад на Търговския департамент на САЩ, цитиран от БНР.
Брутният вътрешен продукт на САЩ, който е най-общото мерило за производството на стоки и услуги, се понижи през първото тримесечие на 2015 година с 0,7% на годишна база след повишение с 2,2% в края на миналата година и при прогноза за по-солидно свиване на щатската икономика с 0,8% до 1,0%. Предварителната оценка на Търговския департамент преди месец показа анемичен икономически растеж от 0,2% през първите три месеца на годината.
Потребителските разходи се повишиха с едва 1,8% след растеж с 4,4% през трите месеца до края на декември 2014-а година (най-солидно подобрение на вътрешното потребление в САЩ от началото на 2006-а година) и малко под предварителна оценка за повишение с 1,9 процентни пункта. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.
Основна причина за солидната низходяща ревизия на данните за БВП оказа разширяването на търговския дефицит, което отне 1,9% от икономическия растеж на САЩ.
Износът през първото тримесечие на годината се сви с цели 7,6% (след повишение с 4,5% в края на 2014-а година и първа оценка за спад със 7,2%), отразявайки негативното влияние върху американския експорт на по-скъпия долар. На годишна база износът на стоки от американските компании се понижи с цели 14% - най-солиден спад от шест години насам. Вносът в САЩ пък нарасна рязко с 5,6% при предварителна оценка на търговския департамент за по-скромно повишение с 1,8%..
Бизнес инвестициите в началото на годината се понижиха с 2,8% след скок с 4,7% в края на 2014-а година, като това представлява най-солиден спад на инвестициите от края на 2009-а година. Според предварителни данни на Търговския департамент обаче бизнес инвестициите в САЩ отбелязаха спад с цели 3,4 проценти пункта. Инвестициите в минно-добивната и петролната промишленост се свиха с цели 20,8%, отразявайки много по-ниските разходи на американските енергийни компании в резултат на рязкото понижение на петролните цени.
В същото време инвестициите в жилищния сектор нараснаха с 5,0% при предварителни данни за анемичен растеж с 1,3 процентни пункта, докато правителствените разходи се свиха с 1,1% вместо първоначални данни за спад с 0,8 процентни пункта.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се понижи с 2,0% (съвпадайки с предварителните данни) след понижение с 0,4% през предходното тримесечие, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 0,8% (при предварителна оценка за повишение с 0,9%) след повишение с 1,1% в края на миналата година.
Слабото представяне на американската икономика в началото на настоящата година се дължеше на по-силния долар, тежите зимни условия и на по-ниските енергийни цени. Това обаче не е прецедент, след като през първите три месеца на 2014-а година БВП на САЩ се сви с цели 2,1%, преди да последва добър растеж през следващите тримесечия, докато в началото на 2011-а година икономиката се сви с 1,5%, след което също последва икономически отскок.
Икономисти и анализатори продължават да прогнозират аналогичен отскок на американската икономика през второто тримесечие на 2015-а година, като на този етап средните прогнози се концентрирани върху повишение на БВП с около 3 процентни пункта през трите месеца до края на юни.