Индексът PMI на промишлената активност във втората по сила световна икономика, определян от китайската статистика, се подобри слабо през май до 50,2 пункта от 50,1 пункта през март (най-ниско ниво от 2005-а година), докато производственият индекс се повиши до 52,9 от 52,6 пункта, съобщават от БНР.
Активността в промишления сектор на Китай се повиши слабо през май, но при ново свиване на експортните поръчки и на работната заетост, показа проучване на официалната китайска статистика, докато аналогично проучване на банката HSBS отчита влошаване на промишлената активност за трети пореден месец.
В същото време обаче индексът, измерващ активността в китайския сектор на услугите (според официалната статистика), се понижи през май до 53,2 пункта от 53,4 пункта през предходния месец, достигайки най-ниско ниво от декември 2008-а година.
Съвместно проучване на банката HSBC и на агенция Markit също отчете слабо повишение на промишлената активност в Китай, като аналогичният PMI индекс се повиши до 49,2 пункта от 48,9 пункта през предходния месец и предварителен индекс на ниво от 49,1 пункта. Въпреки това повишение, промишлената активност през май продължава да се свива за трети пореден месец (индекс под важното ниво от 50 пункта), докато новите експортни поръчки се понижиха с най-солидно темпо от близо две години насам, а работната заетост се сви за 19-и пореден месец.
Последното PMI проучване сигнализира за по-нататъшно влошаване на здравето на китайския промишлен сектор и предполага, че той може да остане на негативна територия и към средата на годината, заяви Анабел Фидес - икономисти от агенция Markit.
Според нея данните предполагат, че ще са необходими по-нататъшни стимулиращи мерки от страна на властите в Пекин в подкрепа на вътрешното потребление и за известно възстановяване на растежния импулс на китайската икономика.
Китайската икономика продължава да се представя слабо през настоящата година, като охлаждането на жилищния пазар, по-мудният растеж на износа, на вътрешните инвестиции и на потребление доведоха до забавяне на растежа на БВП през първото тримесечие до шестгодишно дъно от едва 7 процентни пункта. Слабите икономически показатели от началото на годината сякаш потвърждават прогнозите на някои анализатори, че БВП на Китай ще отбележи през настоящата година по-слаб растеж от заложените от властите в Пекин 7-процентни пункта (спрямо растеж от 7,4% през 2014-а година) и това ще наложи ново понижение на китайските лихви. Според Държавния информационен център (водещия правителствен "мозъчен тръст" - Think Tank) китайската икономика ще нарасне с 6,8% през второто тримесечие на годината след растеж със 7% в началото на годината.
Пет месеца след началото на годината икономиката на Китай все още не дава признаци за по-стабилно подобрение, като ние прогнозираме по-агресивна стимулираща парична и лихвена политика, включително и понижение с 50 пункта на нивото на минималните задължителни резерви на търговските банки, държавни в централната банка на страната през следващите седмици, посочи в своя анализ банката HSBC.