С оглед на ескалиращата патовата ситуация в която изпаднаха Атина и нейните кредитори, някои европейски официални представители започват да предполагат нещо, което до скоро би било немислимо: Как Гърция да остане в еврозоната и да запази еврото, дори ако се окаже в невъзможност да погасява своите външни задължения, показва анализ на "Уолстрийт Джърнъл", цитиран от БНР.
Идеята за запазване на Гърция в еврозоната въпреки все по-големия риск от изпадане в "технически фалит" в края на месеца (когато Атина трябва да погаси задължения към МВФ за 1,6 млрд. евро) е била обсъдена през миналата седмица от висши служители от министерствата на финансите на страните-членки от единния валутен блок, въпреки че мнозина от тях са прикрили сериозните си съмнения дали подобно нещо може да се получи, съобщава финансовото изданието, цитирайки хора запознати с преговорите.
„Това все още не е толкова сериозен план, а просто еволюция в мисленето", посочва един от източниците на "Уолстрийт Джърнъл", който е добре запознат с дискусиите между кредиторите на Гърция.
Привържениците на сценарий изпадане в неплатежоспособност, но без напускане на еврото принадлежат основно на два лагера: тези, които вярват, че шокът от временен "технически фалит" ще принуди гръцкия премиер Алексис Ципрас най-накрая да финализира окончателно финансовото споразумение с международните кредитори, и тези, които вярват, че незабавно изхвърляне от еврото ще предизвика истински хаос както в Гърция, така и извън нея.
„Гърция няма капацитет за стартиране на нов валута (нова драхма), както и да организира евентуален Grexit (излизане от еврозоната)", заяви официален европейски представител, запознат с дискусията по тази тема от миналата седмица.
Всеки един сценарий при който Гърция няма да успее да осигури нови финансиране от международните си кредитори вероятно ще принуди правителството да емитира нещо като паралелна валута, за да плаща заплати, пенсии и средства на държавните изпълнители за известно време, дори и в случай, че запази еврото като законна основна валута, казват експерти.
„Това е най-простият отговор, когато ви свършат парите", заяви Харолд Джеймс, професор в Принстън, който е специалист по финансовата история на Европа.
Паралелните валути са били използвани в продължение на векове. В късното Средновековие, търговци във Флоренция и Холандия са плащали на местните работници и доставчици в сребърни монети, докато осъществяването на големи сделки е ставало в злато, без фиксиран курс между двете платежни средства. Но в един свят, в който валутните сделки се извършват за части от секундата, управляването на две отделни валути би поставило много по-големи предизвикателства.
Подобно на Калифорния, който емитира държавни облигации от типа IOUs ("I OWE YOU" - "ИМАМ ДЪЛГ КЪМ ТЕБ") през 2009-а година, когато бюджетната безизходица принуди този американски щат да спре плащанията по възстановяване на данъци, както и плащания към доставчици и местните органи на управление, "паралелна валута" на Гърция вероятно ще бъде под формата на дългови инструменти, емитирани за гръцките граждани.
В този случай обаче гръцкото правителство ще се изправи пред непосредствени съмнения дали неговата нова валута или емитираните от него книжа IOUs някога ще бъдат превърнати в евро. Това по-скоро ще придвижи страната не към сценария в Калифорния, а към този в Аржентина, която изпадна в неплатежоспособност относно своя държавен дълг през 2002-а година.
Положението с Атина ще се усложни още повече, тъй като тя зависи от Европейската централна банка - един от първите кредитори, който вероятно ще бъде засегнат от временния "технически" фалит на страната и ще постави под въпрос възможността ЕЦБ да продължи да осигурява спешно финансиране в подкрепа на гръцките банки, за да могат те да оцелеят при едно рязко ускоряване на изходящите депозитни потоци.
Тази несигурност вероятно ще доведе до незабавно обезценяване на въведената нова валута спрямо еврото и ще възникне "черен пазар", на който еврото ще се търгуват на много по-висока цена от тази, определена първоначално от гръцкото правителство.
Ако в същото време правителството прибегне до налагане на контрол върху капитала и попречи на вложителите да изтеглят техните спестявания в евро, може да се появи и трети валутен курс с различни цени за банкноти и монети в евро, държани под формата на банкови депозити. За разлика от Кипър, който въведе контрол върху капитала през 2013-а година и когато бяха фалирани двете най-големи банки на острова, Гърция няма да разполага с международни спасителни фондове като буфер пред сериозното ограничаване на паричната ликвидност в икономиката на страната.