Половината запитани икономисти в проучване на агенция Reuters виждат опасност Гърция да не успее да покрие свои предстоящи дългови плащания, но за сега едва една трета от тях виждат риск за излизане на страната от еврозоната, съобщава БНР.
След месеци на безплодни преговори между властите в Атина и техните международни кредитори, провалените в неделя последни разговори оставят на Гърция около две седмици, за да намери начин да обслужи предстоящо на 30-и юни плащане на задължение към МВФ за общо 1,6 млрд. евро.
Новината за провал на неделните преговори на техническо ниво преди ключовата среща на Еврогрупата в четвъртък (18-и юни) доведе до агресивни разпродажби на гръцки държавни облигации, като само в рамките на последните два дни на търговия доходността на 2-годишните книжа нарасна с повече от 30 процентни пункта.
Днес доходността на 10-годишните гръцки книжа скочи с 22 пункта към 12,626%, а на 2-годишните гръцки книжа - повишение с 35 пункта към 29,197%, след като само в рамките на вчерашната търговия лихвата по краткосрочните книжа на Атина скочи с над 300 базисни пункта!
С оглед на факта, че както Атина, така и нейните кредитори отказват да направят по-сериозни отстъпки, които да доведат до решителен пробив в преговорите, запитаните от Reuters икономисти оценяват на около 50% вероятността Гърция да изпадне в неплатежоспособност (във временен "технически фалит") в края на месеца.
В същото проучване обаче, запитаните икономисти оценяват на около 33% вероятността за излизане на Гърция от еврозоната - почти без промяна спрямо аналогични проучвания на Reuters от последните няколко месеца.
Въпреки че 50% от запитаните икономисти виждат риск от "технически" фалит, останалата половина продължават да се надяват, че ще бъде постигнато споразумение в последните минути, което да избегне опасността Гърция да банкрутира и риска от нейно излизане от еврозоната. Според анализатори и икономисти, евентуален сценарий "Gexit" би представлявал безпрецедентно събитие, което може да си съперничи единствено с фалита на американската банка Lehman Brothers през есента на 2008-а година, който даде старт на последната глобална финансова и икономическа криза.
Опасността от Grexit се цитира от мнозинството запитани от Reuters икономисти като най-голям риск за бъдещото икономическо развитие на еврозоната, следван от опасения за подновена слабост на американската икономика след очакваното първо повишение на лихвите на Фед до края на годината. Според последно проучване на агенцията, средните прогнози са за относително сдържан икономически растеж в еврозоната с 0,4% през всяко едно тримесечие до края на 2016-а година.
Въпреки агресивната програма на ЕЦБ за покупки на държавни облигации за около 60 млрд. евро на месец, мнозинството икономисти не очакват това да доведе до солиден ръст на банковото кредитиране за частния сектор в региона (до двуцифрен ръст на отпусканите от банките заеми).
Последното проучване на Reuters също така показва, че икономистите очакват инфлацията да набере скорост през следващите тримесечия и то с малко по-солидно темпо спрямо предишно аналогично проучване, но въпреки това да остане далеч под целевото ниво на ЕЦБ от малко под 2 процентни пункта. Очаква се инфлацията в еврозоната да нарасне с 0,4% през третото тримесечие и с 0,8% през последното тримесечие на годината, като през 2016-а година тя вероятно ще се повиши с 1,3 процентни пункта.