Брутният вътрешен продукт (БВП) на САЩ се понижи през първото тримесечие на 2015 година с 0,2% на годишна база, след повишение с 2,2% в края на миналата година, сочат данни на Търговския департамент на САЩ, цитирани от БНР.
Според предишната оценка на Търговския департамент щатската икономика се сви с цели 0,7% в началото на годината, но първоначалната оценка беше за растеж на БВП с 0,2 процентни пункта.
Основна причина за по-добрите окончателни данни оказа възходящата ревизия на потребителските разходи, като през първото тримесечие те се повишиха с 2,1% вместо с 1,8% според предишна оценка на Търговския департамент. Трябва да се има предвид, че именно вътрешното потребление формира повече от две трети от растежа на водещата световна икономика.
Въпреки че потребителските разходи в началото на годината се забавиха значително под техен растеж с цели 4,4% през последното тримесечие на 2014 година, днешната възходяща ревизия сякаш е знак, че американските потребители ще допринесат за по-силна икономическа експанзия през настоящата година с оглед солиден ръст на тяхната спестовност през първото тримесечие с цели 720,2 млрд. долара. По-солидният растеж на заплащането на труда и по-ниските цени на бензина спрямо предходната година би трябвало да подкрепят допълнително растежа на потреблението през следващите тримесечия на годината.
В същото време инвестициите в жилищния сектор нараснаха с 6,9% при предварителни данни за растеж с 5,0%, докато правителствените разходи се понижиха с 0,6% при предишна оценка за спад с 1,1 процентни пункта. Данните за жилищното строителство вероятно ще се окажат още по-силни през второто тримесечие, след като продажбите на новопостроени и на предишно съществуващи жилища нараснаха през май до петгодишни върхове.
Бизнес инвестициите в началото на годината се понижиха с 2% след скок с 4,7% в края на 2014 година. Въпреки че тези данни са по-добри от предишната оценка за спад на инвестициите с 2,8%, това представлява тяхно най-солидно понижение от края на 2009 година.
Износът през първото тримесечие на годината се сви с 5,9%, но при предишна оценка за спад със 7,6% и след повишение с 4,5% в края на 2014 година, като експортът на стоки падна с цели 11,6 проценти пункта. Въпреки тази възходяща корекция, спадът на износът отразява негативното влияние от по-скъпия долар върху американския експорт. Вносът в САЩ пък нарасна рязко със 7,1% през първото тримесечие при предишна оценка за повишение с 5,6 процентни пункта.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се понижи с 2,0% (съвпадайки с предишната оценка) след понижение с 0,4% през предходното тримесечие, докато основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия) се повиши с 0,8% (съвпадайки с предишна оценка) след повишение с 1,1% в края на миналата година.
Слабото представяне на американската икономика в началото на настоящата година се дължеше на по-силния долар, тежите зимни условия и на по-ниските енергийни цени. Това обаче не е прецедент, след като през първите три месеца на 2014 година БВП на САЩ се сви с цели 2,1%, преди да последва добър растеж през следващите тримесечия, докато в началото на 2011 година икономиката се сви с 1,5%, след което също последва икономически отскок.
Днешната добра възходяща ревизия на окончателните данни за първото тримесечие е в подкрепа на прогнозите на икономисти, анализатори и на самия Федерален резерв, според които американската икономика ще отбележи солиден отскок през второто тримесечие на 2015 година, като на този етап средните прогнози се концентрирани върху повишение на БВП с около 3 процентни пункта през трите месеца до края на юни.