Потребителските разходи в САЩ нараснаха през май с най-солидно темпо от близо шест години насам, което е нов сигнал, че американската икономика ще отбележи добър растеж през второто тримесечие, след като в началото на годината БВП се сви с 0,2 процентни пункта, съобщава БНР.
Личните доходи в САЩ нараснаха през май с 0,5% на месечна база след аналогично повишение през април (възходяща ревизия от предишна оценка за повишение с 0,4%), съвпадайки със средните прогнози на финансовите пазари, показват данни на Търговския департамент. По този начин доходите нараснаха през последните два месеца с най-силно темпо от март 2014 година, което сякаш е знак, че стабилният пазар на труда е накарал работодателите да започнат да повишават заплатите.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и разходите за здравеопазване и отопление, скочиха с цели 0,9% на месечна база при прогноза за повишение с 0,7% и след анемичен растеж с 0,1% през април (слаба възходяща ревизия от 0,0%). Това представлява най-силен ръст на разходите от август 2009 година и е ясен сигнал, че ускореното потреблението ще даде тласък на американската икономика след нейното слабо представяне през първото тримесечие, тъй като личното потребление формира близо 70% от икономическата активност в САЩ.
Според Търговския департамент спестовността на американците се е понижила през май до 5,1% от 5,4% през април (низходяща ревизия от 5,6%).
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) през май нарасна с 0,3% на месечна база, но на годишна база се повиши с едва 0,2%.
Основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши през май с 0,1% на месечна база след аналогично повишение през април и на годишна база нарасна с едва 1,2% (в рамките на прогнозите) след същото слабо темпо на растеж през предишния месец. По този начин, за втори пореден месец основният ценови индекс (важно мерило за инфлацията, според Фед) остава в най-слабо ниво на растеж от февруари 2014 година.