Страните - членки на Европейския съюз (ЕС) могат да налагат ограничения върху движението на капитали, които са оправдани от съображения за обществена сигурност или за обществения ред. Това заяви от името на Европейската комисия (ЕК) европейският комисар Джонатан Хил, цитиран от БНР.
Позовавайки се на законовите нормативи в ЕС, г-н Хил каза също така, че могат да бъдат въведени подобни мерки "при други императивни съображения от обществен интерес".
„Изключенията за свободното движение на капитали, трябва да се тълкуват стриктно, недискриминационно и пропорционално. Наред с другите неща, това означава, че каквото и да е възвеждане на контрол върху капитала трябва да се прилага за възможно най-кратко време", предупреди г-н Хил.
Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, надзирава спазването на съответните договори. В това си качество, днес Комисията направи своя предварителна оценка, според която гръцкия контрол върху движението на капитали е оправдан.
В неделя гръцките власти обявиха, че затварят банките в страна за една седмица и наложиха капиталов контрол, за да се предотврати изтичането на средства извън Гърция.
В последвалото днес изявление на ЕК се посочва, че при сегашните обстоятелства, стабилността на гръцката банкова и финансова система „представлява въпрос от първостепенен обществен интерес и държавна политика и изглежда оправдано налагането на временни ограничения върху капиталовите потоци". Поддържане на финансова стабилност, допълни той, е основно непосредствено предизвикателство пред страната.
Въпреки че за сега мерките "изглеждат необходими и пропорционални", г-н Хил също така каза, че Гърция трябва да възстанови свободното движение на капитали възможно най-скоро, тъй като това ще е в интерес както на гръцката икономика, така и на еврозоната и на целия Европейския съюз.