„Няма да има по-нататъшни дискусии в близките дни, нито в еврогрупата, нито между гръцка страна и институциите относно предложения за финансови договорености", заяви Йерун Дийселблум в сряда вечер, след текеконференция на финансовите министри от еврозоната, съобщава немският вестник Handelsblatt.
Като причина за това свое изказване Дийселблум назова политическата ситуация, предизвикана от гръцкото отхвърляне на предложенията за реформа на институциите от страна на Европейската комисия, Международния валутен фонд (МВФ) и Европейската централна банка (ЕЦБ), както и препоръката на гръцкото правителство да се гласува с „Не" на рефередума в неделя. Взети са под внимание неотдавнашните предложения за реформи от гръцка страна, отсече Дийселблум.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц разкритикува курса на зиг-заг на Гърция. В спора за дълга на Гърция, председателят на европарламента оценява непрекъснатите нови предложения на Гърция като безполезни. В четвъртъчното издание на Passauer Neuen Presse, Шулц отбелязва, че е скептик по въпроса за третия помощен пакет от спасителната програма за Гърция. „Трудно е да се говори за нови пакети за помощ, при положение, че има несигурност по отношение на това как ще продължи да се процедира в Атина", каза социалдемократът в предварителен доклад. „Топката е в Атина и там сега трябва да има ясно и разбираемо поведение, а не да се правят нови и изненадващи съобщения на всеки кръгъл час."
Президентът на САЩ Барак Обама разговаря с италианския премиер Матео Ренци по повод продължаващия спор с гръцкия дълг. В телефонен разговор в сряда двамата са обсъдили как Гърция може да се задържи в еврозоната, съобщават от Белия дом. Обама и Ренци са се съгласили, че е много важно да се помогне на Гърция с реформите, икономическия й растеж, както и да се подсигури бъдещето на задлъжнялата страна в еврозоната. Според информация от Вашингтон, двамата са разговаряли също и за това как да следят „изкъсо" финансовите пазари по време на гръцката криза.