Окуражен от гръцкото Не премиерът Алексис Ципрас иска да продължи да преговаря с кредиторите, съобщава немският вестник Handelsblatt. На срещата на върха на еврозоната канцлерът Меркел очаква нови предложения от Атина, но този път нейната партия е с доста по-твърди позиции от преди. САЩ също се включват в преговорите.
Мнението на министъра на финансите на Люксембург Пиер Граменя е, че международните финансови донори на Гърция трябва да се замислят за намаляване на дълга на Гърция, но само в замяна на реформи. „Подстригването на дълга не представлява табу и за него може да се говори", подчерта Граменя. Разбира се, той трябва да бъде орязан частично, като част от един всеобхватен пакет. „Ако Гърция иска подстригване на дълга от партньорите си, но продължава да прави това, което си иска, то това би било неприемливо", посочва министърът, цитиран от Reuters.
Австрия не очаква Grexit. Австрийския финансов министър очаква Гърция да остане в еврозоната, въпреки „Не"-то на гръцкия народ по отношение на предложенията за спестяванията на международните кредитори. Grexit е „по-скоро малко вероятен", заяви във вторник Ханс Йорг Шелинг във Виена. „Ако не се постигне споразумение и няма междинно финансиране, то тогава Гърците ще трябва да измислят нещо", допълни Шелинг. Предстои обсъждане на подстригването на гръцкия дълг, като най-вероятно това ще стане по време на срещата на финансовите министри този вторник.
„Европа ще направи всичко възможно, така че Гърция да остане в еврозоната", заяви френският премиер Мануел Валс. Едно споразумение ще бъде необходимо не само за Гърция, но и за единството на еврозоната, допълва той.