През второто тримесечие на 2015 г. икономиката на Китай нарасна със 7% на годишна база, запазвайки темпото на растеж от началото на годината, сочат данните на Националното статистическо бюро на Китай.
Анализаторите очакваха икономически ръст от 6,8%. Въпреки по-доброто от очакваното представяне на втората по сила световна икономика това представлява най-слабо повишение на БВП на Китай от първото тримесечие на 2009 година насам, когато глобалната финансова криза причини рязко забавяне на икономически растеж в страната до 6,6 процентни пункта.
В същото време обаче беше оповестена и серия по-силни икономически данни от Китай за месец юни, което сякаш е сигнал, че предприетите от властите в Пекин редица стимулиращи мерки започват да оказват позитивно влияние въпреки срива, който претърпя китайската фондова борса от началото на месеца.
Индустриалното производство се повиши през юни с 6,8% на годишна база при прогноза за повишение с 6,0% и след растеж с 6,1% през май. От началото на годината китайското индустриално производство нарасна с 6,3% на годишна база при прогноза за повишение с 6,2%.
Китайските продажби на дребно нараснаха през юни с 10,6% при очаквания за повишение с 10,2% и след повишение с 10,1% през май, като за първите шест месеца на годината беше отчетен растеж от 10,4% на годишна база при прогноза за повишение с 10,3 процентни пункта.
Дълготрайните инвестиции в Китай за периода януари - юни се повишиха с 11,4% на годишна база при прогноза за повишение с 11,2%, запазвайки темпото на растеж от първите пет месеца на годината.