Представителите на 28-те страни-членки в Съвета по икономически и финансови въпроси постигнаха снощи принципно съгласие да се използва специален европейски фонд за набирането на 7 милиарда евро. Без тях в понеделник Гърция ще обяви неплатежоспособност спрямо Европейската централна банка и съществува риск от провал на цялостния план за спасение на страната. Очаква се ЕС формално да одобри спешен заем от 7 милиарда евро за Гърция, който ще бъде гарантиран от общия бюджет на 28-те. Решението би означавало участие и на България, но Еврокомисията обеща компенсации на държавите, които не членуват в еврозоната.
Така нареченият мостов заем ще послужи като временен буфер за Гърция, след което парите ще бъдат възстановени, когато започне редовната й спасителна програма, договорена с евролидерите.
България и останалите страни няма да внасят директно пари за Гърция в Европейският фонд за финансова стабилност - той се ползва с рейтинг ААА и може да заема от финансовите пазари при много ниска лихва. Ако Атина обаче не успее да върне заема, загубите ще бъдат за бюджета на ЕС и ще се разпределят процентно за сметка на данъкоплатците от 28-те държави, включително България. ЕК предложи допълнителни финансови гаранции само за деветте страни извън еврозоната, което снощи накара Великобритания да даде принципно съгласие.
Решението за 7-те милиарда евро ще се гласува формално днес в Съвета. Не е известно как ще гласува българското правителство и какво е решил финансовият министър Владислав Горанов. Източници от Брюксел обаче уточниха, че няма да има право на вето и дори някои да гласуват против, ще се събере необходимото квалифицирано мнозинство. Така решението ще се публикува бързо в официалния вестник на съюза, за да може гърците да получат парите до понеделник.