С доста по-слабо темпо спрямо предходния месец нараснаха потребителските разходи в САЩ през юни. Това представлява сигнал, че анемичният растеж на заплащането на труда може да окаже натиск върху потреблението в страната.
Личните доходи в САЩ нараснаха през юни с 0,4% на месечна база при прогноза за подобрение с 0,3% и след повишение с 0,4% през май (низходяща ревизия от предишна оценка скок с 0,5%), показват данни на Търговския департамент.
В същото време потребителските разходи, които измерват обема на покупки от автомобили до дрехи, и разходите за здравеопазване и отопление, се повишиха с 0,2% на месечна база след скок с 0,7% през май (низходяща ревизия от ръст с 0,9%). Въпреки че данните са в рамките на прогнозите, това представлява най-слабо подобрение на потребителските разходи от февруари насам и не е добър сигнал за склонността на американците да харчат.
Според Търговския департамент спестовността на американците се е повишила през юни до 4,8% от 4,6% през май (низходяща ревизия от 5,1%).
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (т.нар. PCE индекс) през юни нарасна с 0,2% на месечна база (след повишение с 0,3% през май) и с 0,3% на годишна база при прогноза за запазване на слабия растеж с 0,2% от предходния месец.
Основният ценови индекс (основния PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), който се следи внимателно от Фед като мерило за инфлацията, се повиши през юни с 0,1% на месечна база след аналогично повишение през май и на годишна база нарасна с 1,3% (при прогноза за повишение с 1,2%) след повишение с 1,3% през май (възходяща ревизия от 1,3%), задържайки далеч под целевото инфлационно ниво на Фед от 2 процентни пункта.