Германската федерална служба за миграция изчислява, че до средата на 2016 година ще са налице драматични обстоятелства, касаещи регистрацията на лицата търсещи убежище в страната. Немският икономически вестник Wirtschaftswoche съобщава, че това може да се превърне в сериозен проблем за германските власти в обозримо бъдеще.
„Приливът на бежанци е вероятно да окаже силен натиск върху властите в Германия в бъдеще." Такава оценка дава Франк Вайзе, ръководителят на Федералната агенция по заетостта, а от скоро и същата оценка дадоха и от Федералната служба за миграцията и бежанците (BAMF). Това става факт тъй като натрупаните необработени заявления за убежище в Германия са около 360 000. Освен това е налице и друг проблем - има около 300 000 души, които въпреки че вече пребивават в Германия не са подали заявления за убежище в страната. Утежняващо обстоятелство за службите в Германия е и продължаващата бежанска вълна към страната.
Прогнозите са, че до средата на 2016 година ситуацията за BAMF ще бъде драматична. Въпреки това дори назначаването на допълнителен персонал в Федералната служба за миграцията и бежанците не е вариант, тъй като е необходимо технологично време, по време на което той да бъде обучен и одобрен, преди да започне работа.
Шефът на BAMF Вилдбад Кройт, който е бил поканен на среща на Християн-социалния съюз (CSU) в Бундестага също е загрижен за ситуацията с търсещите убежище. Председателят на (CSU) Хорст Зеехофер от своя страна е изразил мнение, че максимално допустимият брой на бежанците в Германия годишно не трябва да надхвърля 200 000 души. Много депутати от Бундестага са на мнение, че е необходима задължителна лингвистична и културна интеграция, а също и интеграция на идващите бежанци и на пазара на труда в Германия.