Брутният вътрешен продукт (БВП) на Венецуела се е свил с 5,7 на сто през 2015 година, а инфлацията е достигнала 180,9 на сто. Това сочат статистически данни на Централната банка на страната, цитирани от "Ройтерс".
Данните показват колко дълбока е кризата във Венецуела и очертават вероятността евентуални нови мерки да навредят на икономиката, без съществено да подобрят финансовото положение на страната, която вече изпитва недостиг на основни стоки като мляко и лекарства. Според пакета спешни мерки, обявен от правителството на президента Николас Мадуро миналата седмица, цената на горивата, която в момента е най-ниската в света, ще бъде повишена за първи път от близо 20 години, а сложната система от фиксирани валутни курсове бе реформирана.
Продължителната икономическа криза във Венецуела рязко се изостри през последните две години заради поевтиняването на петрола, който е основният износ на страната. Недоволството на гражданите от развихрянето на престъпността, галопиращата инфлация, прекъсванията в снабдяването с храни и стоки от първа необходимост бе сред основните причини за поражението на Единната социалистическа партия на Венецуела, начело с Мадуро на парламентарните избори през декември 2015 година.