През декември 2015 година в Париж държавите сключиха ново глобално споразумение за световния климат, съобщава немският вестник Zeit. Поставените цели в Париж бяха свързани със застрашаващите човечеството последици от изменението на климата. Постигнатото Споразумение предписа да се ограничи глобалното затопляне до под 2 градуса Целзий.
Индустриална държава като Германия например, ще бъде подложена на голямо изпитание за постигането на тези климатични цели. Страната има за цел да ограничи с цели 95% емисиите парникови газове до 2050 година. Освен това има дори по-малък лимит от 1,5 градуса, изхождайки от целите на Парижкото споразумение.
Как ще бъдат посрещнати целите на Париж, засягащи изменението на климата? От немския вестник Zeit изтъкват факта обаче, че никой от присъстващите на срещата във френската столица не е признал, че изпълнението на поставените цели е вероятно само в „един свят без растеж". Един ръст в икономиката без наличието на климатични промени е почти невъзможно да бъде изпълнен дори в 21 век, особено за големи икономики като САЩ, Индия и Китай - страни с традиционно големи количества вредни емисии.
Парижкото споразумение разчита най-вече на техническите възможности при възобновяемата енергия и енергийна ефективност, която да замени изкопаемите горива. От Zeit уточняват, че чрез използването на новите технологии на възобновяемата енергия също може да се постигне икономически растеж, но тук възниква въпросът колко голям ще бъде той. Предизвикателствата за глобалната икономика остават твърде големи.