На днешното си редовно заседание Централната банка на Япония остави непроменена своята парична и лихвена политика, но понижи очакванията си за развитието на икономиката, отваряйки по този начин вратата към по-нататъшни стимулиращи мерки през следващите месеци.
Решението на ЯЦБ последва ходовете на Европейската централна банка от миналата седмица за по-нататъшно намаляване на всички нейни основни лихви и разширяване на програмата за покупки на активи ("количествените улеснения"), което подчертава продължаващата борба от страна на основните централни банки за тяхното противопоставяне на забавящия се растеж на световната икономика.
Днешното решение на ЯЦБ е факт, след като на предходното заседание в края на януари тя изненадва финансовите пазари, въвеждайки отрицателна депозитна лихва от -0,1% (спрямо предходна лихва на ниво от +0,1%) в отчаян опит да подкрепи слабото представяне на икономиката, която се сви през последното тримесечие на миналата година с 1,1% и се очаква да нарасне много слабо в началото на 2016-а година.
В същото време Централната банка запази размера на осъществяваните от нея операции на паричния пазар, така че паричната база да се повиши с годишно темпо от 80 трлн. йени. Това нейно решение беше взето с 8 срещу 1 гласа, като единствено членът на банката Такахиде Куичи гласува за пореден път против, призовавайки за намаляване на размера на програмата за покупки на активи до 45 трлн. йени.
Решението за запазване на отрицателната депозитна лихва от -0,1% беше взето със 7 срещу 2 гласа, докато решението за запазване размера на провежданите от нея операции на парични пазар беше взето с 8 срещу 1 гласа.
Централната банка обаче подчерта, че може да предприеме допълнителни стимулиращи мерки, ако това е необходимо за постигане на ценовата стабилност от 2% инфлация в средносрочен план.
ЯЦБ отбеляза, че икономиката е продължила своя тренд на сдържано възстановяване, въпреки че износът и производството са били мудни главно поради негативните ефекти от забавянето на развиващите се икономики.
Тя намали своите оценки за износа, отбелязвайки, че в последно време има пауза в процеса на подобрение на износа. В същото време обаче, ЯЦБ каза, че частното потребление продължава да бъде издръжливо.
Банката също така понижи своите инфлационни очаквания, посочвайки, че те са отслабни в последно време и в тази връзка отново подчерта, че ще предприеме допълнителни стимулиращи стъпки, ако е необходимо, за да изпълни целта си за инфлацията от 2%, включително чрез покупки на повече активи (по-голяма размер на нейната програма за "количествени улеснения") и чрез допълнително понижение на вече отрицателната депозитна лихва.
В своето изявление след края на заседанието, Японската централна банка отдели повече внимание от обикновено, за да коментира задгранични условия. Тя отбеляза, че рисковете пред нейния оптимистичен поглед за Япония включват възможни проблеми с европейския дълг и потенциални негативни развития в икономиката на САЩ, както и евентуалното влияние от водената от Фед парична политика върху световните финансови пазари.
Последната фраза се отнася до възможността Федералният резерв на САЩ да продължи да повишава основните си лихвени ставки през настоящата година, ако американската икономика продължава да се засилва, въпреки потенциалните вреди от подобно действие върху останалите държави. Според ЯЦБ всяко едно сътресение на глобалните пазари в резултат на подобни мерки, "може да повлияе негативно върху инфлацията тенденция в Япония.
Сигналите за възможни по-нататъшни стимулиращи мерки от страна на ЯЦБ доведоха до първоначално слабо поскъпване на щатския долар към тридневен връх от 114,11 йени. Но днешното понижение на азиатските фондови пазари и липсата на инвеститорски риск-апетит върнаха статута на йената като "валута убежище". В резултат на това доларът се понижи с 0,66% към двудневно дъно от 113,04 йени, а еврото падна с 0,52% към тридневно дъно от 125,37 йени.