След края на днешното редовно заседание Централната банка на Швейцария (ШЦБ) запази без промяна своята отрицателна депозитна лихва на ниво от -0,75% и целевия диапазон на тримесечния швейцарски Либор между -1,25% и -0,25%.
Въпреки че решението на банката беше очаквано от финансовите пазари, то е факт след новите агресивни стимулиращи мерки, предприети от ЕЦБ през миналата седмица, които рискуват да доведе до поскъпване на швейцарския франк спрямо еврото.
В тази връзка, Швейцарската централна банка отново подчерта, че ще интервенира на валутния пазар, ако това е необходимо, за да притъпи силата на швейцарския франк, който остава "значително надценен" и представлява риск за икономиката на страната.
През декември 2014 година Швейцарската централна банка въведе отрицателна депозитна лихва на ниво от -0,25%, като на своето заседание през януари 2015 година я понижи до -0,75% в опит да ограничи поскъпването на швейцарския франк след изненадващото решение на банката, че се отказва да защитава заложения преди близо три и половина години т. нар. "праг на търпимост" на евро/франк в 1,2000 нивото.
"Наказателната" депозитна лихва за средствата на търговските банки, държани в Централната банка, има за цел да намали търсенето на швейцарски франкове от страна на чужди инвеститори във времена на криза с оглед статута на франка като "валута-убежище".
Централната банка на Швейцария продължава да очаква, че инфлацията в страната ще излезе отново на позитивна територия през следващата година. За настоящата година обаче, банката вече очаква понижение на инфлацията (дефлация) с 0,8% спрямо декемврийската ѝ прогноза за спад на инфлацията с 0,5 процентни пункта, преди нейно слабо повишение с 0,1% през 2017 година (спрямо предишна прогноза за повишение с 0,2%), след което да последва нейно повишение с 0,9% през 2018 година.
ШЦБ очаква БВП на страната да нарасне през настоящата година с между 1% и 1,5% при декемврийска прогноза за растеж с 1,5 процентни пункта.
Централната банка на Швейцария, подобно на Федералния резерв на САЩ, също отчете, че развитието на глобалната икономика в началото на настоящата година е било малко по-слабо от нейните очаквания през декември. Промишлеността и търговията в световен план са останали мудни, допринасяйки допълнително за рязкото понижение на петролните цени, посочи Централната банка на Швейцария и отбеляза, че тези фактори ще продължават да ограничават растежа на световната икономика през следващите месеци.
По-рано днес и Държавния секретариат по икономическите въпроси (SECO) на Швейцария понижи своите прогнози за икономическия растеж и за инфлацията в страната.