По данни на мюнхенския институт за икономически изследвания Ifo селективният граничен контрол в рамките на Шенгенското пространство ще струва на европейската икономика между 9 и 15 милиарда евро до лятото на тази година, съобщава германския вестник „Süddeutsche Zeitung".
В средата на миналата година избирателен граничен контрол бе въведен от четири страни - Швеция, Франция, Германия и Австрия. Заради това се увеличи престоя на границите на товарните автомобили, което увеличава разходите на компаниите за логистика. Като резултат те се включват в крайната цена на стоките, което я увеличава, а търговските обеми, съответно, намаляват, посочва изданието. Освен това селективният граничен контрол има отрицателно въздействие върху туристическата индустрия, цитира вестникът доклада на икономистите.
От Ifo изчисляват, че ако подобен режим бъде въведен в границите на всичките 22 страни членки на Шенгенското споразумение, щетите ще бъде много по-големи - от 27 до 65 милиарда евро годишно. Европейският съюз е изправен пред сериозна миграционна криза. Миналата година над 1 милион бежанци пристигнаха само в Германия. В тези условия страните от ЕС бяха принудени да въведат избирателен граничен контрол, за да се намали по някакъв начин притокът на чужденци. В момента, благодарение на споразумения с Турция, ЕС успя да смекчи кризата.
Според немското издание големият въпрос е: Какво предизвиква увеличаване на бежанската криза и ще доведе ли тя до по-широко въвеждане на контрол в Европа? Отговорът е важен за всички европейски политици, които взимат решение за граничния контрол, разпределението на бежанците и други мерки. Френският мозъчен тръст Strategie предупреждава, че засиленият контрол може да намали търговията от 10% до 20%, а икономическите резултати в 22 Шенгенски страни могат да намалеят с повече от 100 милиарда евро годишно.