Създаването на единно икономическо пространство между ЕС и Евразийския икономически съюз (ЕАИС) дори и при разрешаване на политическата криза ще бъде целесъобразно единствено при условие страните да преведат преговори не само за търговията със стоки. Разширяването на достъпа на европейски стоки на пазара на ЕАИС трябва да се компенсира със смекчаване на изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС и безвизов режим. Засега компромисът по тези точки изглежда не по-малко отдалечен във времето отколкото отмяната на митата, пише „Коммерсант".
„Създаването на икономическо пространство от Лисабон до Владивосток би било изгодно и за ЕС, и за ЕАИС, ако споразумението не се ограничи в премахването на митата в зоната за свободна търговия", пише в съвместен доклад на Центъра за интеграционни изследвания на Евразийската банка за развитие (ЦИИ на ЕАБ) и австрийския Международен институт по системен анализ. Договорът може да замени споразумението за партньорство и сътрудничество от 1994 г., но в момента всички преговори са замразени и за подписването могат да минат не по-малко от десет години, от които за преговори ще са необходими пет-шест години.
Отстраняването на нетарифните бариери като техническите стандарти и фитосанитарните норми ще е най-изгодно за Русия и Казахстан отколкото простото премахване на вносните мита. „В зависимост от отраслите от споразумението ще има различни бенефициенти - от понижаването на митата ще се възползват износителите от ЕС и потребителите от ЕАИС, но ще пострада леката му промишленост", заяви председателят на ЦИИ на ЕАБ Евгений Винокуров. Според него, за да може споразумението да бъде симетрично, в него трябва да има включени допълнения за смекчаване на изискванията на Третия енергиен пакет на ЕС, безвизов режим, инфраструктурни проекти, както и трансфер на технологии. Според експертите Александър Кнобел и Бекхан Чокаев ръстът на БВП на Русия от зоната за свободна търговия с ЕС в краткосрочен план ще се увеличи с 9,8% а в дългосрочен с 2%. В Казахстан ръстът ще бъде 0,8%и 1,2% съответно.
В световната практика споразумения за зони за свободна търговия между икономическите обединения няма, въпреки че в момента такива се водят между ЕС и Меркосур.