Безработицата в Германия е на най-ниското си ниво от повече от 25 години насам, икономиката в страната е относително стабилна и хората предпочитат да спестяват, въпреки това като контрапункт се явяват данните, че всеки десети германец е свръхзадлъжнял. Това сочи последното изследване за задлъжнялостта в Германия, което бе представено в четвъртък от кредитната агенция Creditreform.
Германския икономически вестник Handelsblatt съобщава, че дори миналогодишните данни за задлъжнялостта са били по-добри от тези за 2016 г. От изданието уточняват, че докато през 2015 г. свръхзадлъжнелите германци са били 9,92% от населението, то през тази година те са се увеличили на 10,06 на сто, или всеки десети германец изпитва затруднение в издължаването си към институциите.
Със своите 235 милиарда евро задлъжнялост германците са със знак минус на финансовия си баланс. Изследването за задлъжнялостта на немското население се провежда за пръв път през 2006 година. Тогава, както и през 2007 г. данните за задлъжнялостта стигат своя връх, след това намаляват постоянно до 2011 година. Оттогава насам обаче броят на свръхзадлъжнелите се увеличава отново.
Особено тревожен е фактът, че се увеличават случаите на висока интензивност на задлъжнялостта при немските граждани. Тези случаи са свързани най-много с „правните въпроси" като заповеди за арест, клетвени декларации, както и лични фалити. Това води и до твърдението, че все повече германци изпадат в така наречената „спирала на постоянна задлъжнялост".