Новото правителство на САЩ внесе промени в санкциите срещу Русия, за да не възпрепятства продажбата на някои технологии, предадоха световните агенции. Решението на министерството на финансите ще позволи на американски компании да извършват ограничени трансакции с руската Федерална служба за сигурност (ФСС).
Промените касаят санкции, наложени от правителството на предишния президент на САЩ Барак Обама през април 2015 г. с цел противодействане на злонамерени компютърни дейности. Американското разузнаване обвини ФСС, че е замесена в хакерските атаки срещу Демократическата партия по време на кампанията за президентските избори в Съединените щати в полза на кандидата на републиканците Доналд Тръмп. Русия отхвърля тези обвинения.
Белият дом побърза да отрече, че промените означават облекчаване на санкциите срещу Русия. "Не съм смекчавал нищо", заяви лаконично самият Тръмп.Високопоставена служителка на министерството на финансите на САЩ обясни, че целта е да бъдат коригирани неочаквани последици от санкциите. През декември правителството на Обама включи ФСС в черния списък заради хакерските атаки срещу кандидат-президентката на демократите Хилари Клинтън. За да могат американски компании да внасят в Русия продукти като мобилни телефони и таблети, които не съдържат забранени за износ за тази страна технологии, като кодиран софтуер, те пак се нуждаят от разрешението на ФСС. Целта на промените е именно да не бъдат възпрепятствана търговията с технологични продукти, чийто износ за Русия е разрешен.
Руското министерство на финансите заяви, че санкциите са, по думите му, смекчени заради жалби на американски компании. Санкциите срещу ФСС като цяло обаче остават в сила, подчерта служителка на ведомството, цитирана от ТАСС.