В навечерието на 60-годишнината от подписването на основополагащите за Европейския съюз Римски договори се оказва, че Общността е възприемана като „нещо хубаво" от младите хора. Това показва проучване на фондация „Бертелсман", проведено сред младежи на възраст между 15 г. и 24 г. от четирите страни от Вишеградската група (Чешка република, Унгария, Полша и Словакия), а също в Германия и Австрия, пише изданието Der Spiegel.
Резултати позволяват да се направи заключението, че преди всичко младежите оценяват мира, който им осигурява ЕС. На второ място се нарежда свободата за пътуване в Европа и възможността за живеене и работа в страните-членки на организацията.
Интересно е, че младите източноевропейци не са склонни да споделят благата на Общността с бягащите от войни и кризи. Внушително мнозинство от 70 % от младите хора в Унгария, Полша, Чешката република и Словакия са на мнение, че „моята страна не трябва да приема бежанци".
От шестте държави, в които е проведено проучването, единствено гражданите на Германия (73 %) и Австрия (61 %) са убедени, че страните им трябва да предложат защита на хората които бягат от война или преследване. Резултатите са "шокиращи", коментира авторът на изследването Габриеле Шолер от фондация „Бертелсман".