В Словакия вече повече от 150 хил. души са подписали петиция, призоваваща правителството да организира референдум за излизане от НАТО. Инициатор на подписката е представената в парламента партия „Котлеба - Народна партия „Наша Словакия". Така Словакия може да стане първата държава, която през 2020 г. ще съобщи излизането си от Алианса, пише Известия, цитиран от агенция Фокус.
Словакия влиза в НАТО през 1999 г. без провеждането на референдум по въпроса. Според социологическите проучвания в последвалите години повечето словаци оценят негативно действията на Алианса. Според проучване на „Глобсек" към края на 2016 г. 47% от словаците предпочитат неутралитет пред членството на страната във военния блок. Във връзка с това и „Котлеба" събира подписи, призовавайки към референдум за излизането на страната от НАТО.
„НАТО продължава под прикритието на борбата за демокрация и човешки права да руши суверенни държави. Това е един от инструментите на американската експанзия, която се опитва да контролира ресурсите и пазарите на независимите държави", заяви прессекретарят на партията Милан Угрик.
Според конституцията на страната за провеждането на референдум е необходимо събирането на 350 хил. подписа. В Братислава на 18 май ще се състоят протести с искане външнополитическият вектор на страната да бъде изменен.
Словакия може да стане първата държава, която в близко бъдеще да повдигне въпроса за излизане от НАТО. За това съществуват всички предпоставки: растящ брой протести, инициативи на парламентарната опозиция за референдум.