Европейската централна банка (ЕЦБ) може да включи Гърция в програмата за покупки на еврооблигации за 2,3 трлн. евро, но преди това Атина трябва да изчисти още няколко препятствия, заяви членът на Изпълнителния съвет на ЕЦБ Беноа Кьоре, цитиран от агенция "Ройтерс".
Кьоре отбеляза, че официалните длъжностни лица в еврозоната трябва да се споразумеят за конкретни мерки за намаляване на гръцкия дълг, докато Международният валутен фонд трябва да определи дали да се присъедини отново към настоящата спасителна програма за Гърция, преди ЕЦБ да вземе решение за евентуалното включване на Гърция в програмата, известна като "количествени улеснения".
Всяко евентуално закупуване в бъдеще на гръцки облигации от ЕЦБ би било доста малко по обем, тъй като банката вече държи доста голям размер от гръцкия дълг, така че бързо ще бъде достигнат лимитът, заложен от самата централна банка, за притежаване до 33% от облигациите на дадена страна-членка на еврозоната. Подобен ход обаче ще повиши доверието на инвеститорите и ще позволи на гръцката хазна да се върне на дълговите пазари, откъдето да започне да се самофинансира.
"Не виждам възможност за започване на дискусия в Управителния съвет на ЕЦБ относно включването на Гърция в програмата за закупуване на активи преди да бъдат предприети всички стъпки от страна на Европейския съюз и МВФ, т.е. преди вземането на окончателни решения в Съвета на управителите на Европейския спасителен механизъм и в Изпълнителния съвет на МВФ", посочи Кьоре.
Министрите на финансите в еврозоната ще се срещнат на 22-ри май, за да обмислят мерки за облекчаване на гръцкия дълг.