„През последните две години германските кредитни институции са складирали допълнителни банкноти в размер на 10 милиарда евро в трезорите си", съобщи председателят на Бундесбанк Карл-Лудвиг Тиле пред вестник „Тагесшпигел". Той прогнозира, че тази тенденция ще продължи.
От лятото на 2014 г. Европейската централна банка (ЕЦБ) изисква от финансовите институции наказателни лихви за съхранение на пари. От пролетта на тази година лихвеният процент е минус 0,4. С тези мерки европейските парични власти искат да стимулират банките да раздават кредити и по този начин да развиват икономиката. Търсенето на финансиране от германските предприятия обаче е по-малко от предлагането, което принуждава кредитните институции да държат пари на сметка при ЕЦБ.
„Когато парите на банките се съхраняват при Европейската централна банка, те трябва да плащат наказателни лихви. Когато обаче банкнотите са складирани в трезори - не", коментира Тиле.
Въпреки това трупането на пари в брой в трезори не е безплатно. Един милиард евро в банкноти по 200 евро се равнява на приблизително 5 тона. Дали за финансовите институции има логика да държат такава маса пари в собствените си трезори, зависи от разходите за транспорт, съхранение и застраховка.