Световната банка повиши прогнозите си за растежа на развиващите се икономики от Източна Азия и Тихоокоеанския регион, визирайки по-силното от очакваното представяне на китайската икономика и подобрените глобални перспективи.
Развиващите се икономики от Източна Азия и Тихоокеанския басейн се очаква да нараснат с 6,4% през тази година преди да последва известно забавяне до 6,2% през 2018 година, съобщи Световната банка в своя актуализиран икономически доклад за региона.
През април банката прогнозира по-слаб растеж съответно от 6,2% за тази и от 6,1% за следващата година. За 2019 година се очаква икономиката в региона да нарасне с 6,1 на сто.
Според Световната банка, по-силният растеж на развитите икономики, умереното възстановяване на цените на суровините и укрепването на глобалния търговски растеж, са благоприятните външни фактори, които ще подпомогнат икономическата експанзия в региона.
Водещата кредитна институция вече прогнозира, че Китай ще нарасне през настоящата година с 6,7% вместо с 6,5%, какви бяха очакванията в предходния доклад от април, преди да последва забавяне на растежа до 6,4% през 2018 и до 6,3% през 2019 година с оглед на постепенното ребалансиране на китайската икономика от икономика, разчитаща най-вече на инвестиции, към такава, залагаща на по-силно вътрешно потребление.
В останалата част на региона, включително големите икономики от Югоизточна Азия, растежът през 2017 година също се очаква да бъде по-силен, достигайки 5,1% през 2017 и 5,2% през следващата година след икономическа експанзия с 4,9% през 2016 година, посочва новият доклад на Световната банка.
Банката обаче призова страните от региона да предприемат структурни реформи, които да успеят да доведат до дългосрочни икономически ползи. Освен това, базираният във Вашингтон кредитор заяви, че финансово интегрираната икономика на Малайзия и в по-малка степен тези на Индонезия, Тайланд и Филипините остават малко по-изложени на рискове, свързани с обмените нива на техните валути.