Потребителските разходи в САЩ нараснаха през септември с 1,0% на месечна база, след растеж с 0,1% през август и очаквания на финансовите пазари за растеж с 0,8 на сто, показват данни на Департамента по търговия, цитирани от "Ройтерс".
Това представлява най-голям ръст на потребителските разходи от август 2009 година насам.
Реалните разходи, отчитайки промените в цените (инфлацията), нараснаха на месечна база с 0,6%, след понижение с 0,1% през август.
Търговският департамент посочи, че септемврийските данни отразяват ефекта от ураганите "Харви" и "Ирма". Повишаването на разходите на домакинствата през септември се дължеше в голяма степен на нарасналите покупки на моторни превозни средства, тъй като най-вероятно шофьорите от Тексас и Флорида бяха принудени да подменят автомобилния си парк, след като "Ирма" и "Харви" причиниха големи наводнения, когато удариха двата щата в края на август и през септември.
Разходите за дълготрайни стоки, като автомобили, нараснаха през септември с 3,2%, докато разноските в сферата на услугите се повишиха с 0,5 на сто. През септември потребителите в САЩ също така изхарчиха повече средства за домакински комунални услуги, както и за бензин с оглед на рязкото поскъпване на автомобилното гориво през посочения период.
В същото време личните доходи, включващи доходи от заплата и от други източници, се увеличиха с 0,4%, след като през август се повишиха с 0,2 на сто.
Нивото на спестовност се понижи през септември до 3,1% от 3,6% месец по-рано, достигайки най-ниско ниво от декември 2007 година.
Ценовият индекс на личните потребителски разходи (PCE индекс) се повиши през септември с 0,4% на месечна база и нарасна с 1,6% спрямо година по-рано, след повишение с 1,4% през август.
Основният ценови индекс (основният PCE индекс, изключвайки волатилните цени на храни и енергия), се повиши на месечна база с 0,1% през септември, след повишение с 0,1% през предишния месец и на годишна база с 1,3%.