Европейската централна банка (ЕЦБ) трябва да прекрати покупките на облигации по-рано, отколкото е обявила към момента. Едва след приключването на програмата за "количествени улеснения", средните и дългосрочните лихвени проценти ще могат отново да отразяват по-добре възгледите на пазарните участници. Това се посочва в годишния доклад на правителствените съветници на властите в Берлин, които са известни като "петте мъдреци", цитиран от „Ройтерс“.
През октомври ЕЦБ реши да намали от началото на 2018 година месечния размер на покупки на еврооблигации до 30 млрд. евро от настоящите 60 млрд. евро. Този ход на банката се счита като първа стъпка към премахване на масивните програми, стимулиращата икономиката, които бяха въведени към средата на 2014 година. ЕЦБ обаче посочи, че програмата за "количествени улеснения" ще бъде удължена най-малко до септември 2018 година.
На заседанието си през октомври ЕЦБ запази непроменена основната си репо лихва на нулево ниво, както и депозитната си лихва на отрицателно ниво от -0,4%, което означава, че търговските банките си плащат за държаните от тях свободни средства в централната банка.
Правителствените съветници предупреждават, че с оглед на политиката на рекордно ниски лихви, рисковете за финансовата система се увеличават.
„От една страна съществува риск от прекомерни цени на активите, особено по отношение на жилищни имоти и на облигации. От друга страна, лихвените рискове, които поемат банките, са се увеличили значително, тъй като те отпускат кредити с по-дълъг период на фиксирана лихва, докато в същото време зависят от краткосрочни форми на финансиране. Ако ЕЦБ реши бързо да увеличи лихвените проценти, трябва да се очакват турболенции във финансовата система, въпреки че в момента растежът на кредитите остава относително умерен“, се посочва в доклада.
В годишния доклад, правителствените съветници прогнозират, че растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на Германия ще се ускори до 2,0% през 2017 година и до 2,2% през 2018 година. През март съветниците прогнозираха растеж от 1,4% през тази и от 1,6% през следващата година.
Новите оценки са в съответствие с правителствените прогнози за растеж на БВП с 2,0% през настоящата година, но са доста по-оптимистични от прогнозите на властите в Берлин за растеж от 1,9% догодина и спрямо очакванията на МВФ за още по-слаб растеж на немската икономика с 1,8% през 2018 година.
„Германската икономика преживява сериозен възход. Добрата икономическа ситуация дава възможност за пренастройване на икономическата политика“, допълват правителствените съветници.