Около 3% е ръстът на световната икономика през 2017 г., което е най-високият показател от 2011 г. досега. Това сочат данните в доклада „Световното икономическо положение и перспективи, 2018", съобщава economic.bg. Положителните темпове са предпоставка за международната общност да концентрира усилията си в дългосрочни задачи за решаването на проблеми като тези с климатичните промени.
Подобряването на положението в световната икономика има широк характер, обясняват експерти. Анализите показват, че близо две-трети от държавите по света през тази година са отбелязали по-висок ръст, отколкото през 2016 г. Най-динамично развиващият се регион остава Източна и Южна Азия. Държавите там са генерирали почти половината от световния ръст, а „една-трета се пада само на Китай".
Прогнозите на ООН сочат, че през 2018 г. и 2019 г. световната икономика ще продължи да расте с по около 3%.
Проучването „показва, че сегашните макроикономически условия дават на реализиращите политиката хора повече възможности да се обръщат към дълбоко вкоренилите се проблеми, продължаващи да създават пречки за напредък при изпълнение на Целите за устойчиво развитие", отбелязва в предисловието на доклада генералният секретар на ООН Антониу Гутериш.