Председателството на Съвета на Европейския съюз е в ръцете на България през следващите шест месеца. София вече определи като своя основна задача в този период съживяването на перспективите за присъединяване към Общността на шестте държави от Западните Балкани. В същото време британският парламент констатира отслабването на демокрацията в региона и засилването на руското влияние, съобщава Euronews, цитирани от агенция Фокус.
Подобни притеснения има и депутат от Словения. "Ако европейските лидери не осъзнаят какво е поставено на карта, ако обещаят, но не разширят ЕС. то ние може да загубим Западните Балкани. Този регион е заплашен от икономическа и политическа нестабилност, от ръст на национализма. Младото поколение ще бъде загубено', отбелязва Таня Файон.
През май лидерите на Босна и Херцеговиа, Сърбия, Косово, Македония и Албания ще се срещнат в София с ръководството на ЕС, а през юли напускащата Общността Великобритания ще проведе западнобалканска среща на върха.
„Длъжни сме да осигурим на този регион до по-добър живот, да дадем възможност на младите хора, да открием границите, да развием с тях добросъседски отношения. От това зависи не само нашият авторитет в дхржавите от Западните Балкани, но също в Европа и като цяло в света*, допълва словенският депутат. През февруари председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ще представи документ за „стратегията за успешно присъединяване на Сърбия и Черна гора*. Това може да се случи при приемника на Юнкер, най-вероятно през 2025 г.