Централната банка на Франция очаква БВП на втората по сила икономика в еврозоната да нарасне през периода април – юни 2018 година с 0,3% спрямо първите три месеца, когато растежът се забави до 0,2% от 0,6% в края на 2017 година, показват резултати от проучване на Френската централна банка, цитирани от MarketWatch.
Индексът, оценяващ бизнес активността в промишлената сфера, се повиши през юни до 101 пункта от 100 пункта през май. Анкетираните бизнес мениджъри очакват запазване на растежа на индустриалното производство през юли, след добрия ръст през юни, особено в автомобилния сектор и при добива на цветни метали.
Активността в сферата на услугите също нарасна, като съответният индекс се повиши през юни до 103 пункта от 102 пункта месец по-рано, доближавайки отново многогодишния връх от януари на ниво от 104 пункта (най-високата стойност от средата на 2011 година). Бизнес лидерите в сектора на услугите също отчитат ускорен подем на активността на техните предприятията през миналия месец, като прогнозират устойчив растеж и през юли.
В същото време аналогичният индекс в строителната сфера се стабилизира през юни в 10-годишния връх от 105 пункта, достигнат през март и през май. Бизнес лидерите в сектора на строителството очакват ново подобряване на активността през седмия месец на годината.
По-рано днес данни на немската официална статистика Destatis показаха, че износът и вносът на Германия отбелязват повишения през май спрямо предходния месец, въпреки растящото търговско напрежение.
Германският износ нарасна през май с 1,8% спрямо април, когато се сви с 0,3% при очаквания за повишение с 0,7 на сто. Това представлява първо увеличение на експорта от четири месеца насам. В същото време вносът се повиши с 0,7%, след ръст с 2,6% месец по-рано и прогноза за понижение с 0,5 на сто. Това допринесе за увеличаване на търговския излишък през май на сезонно-коригирана база до 20,3 млрд. евро от 19,0 млрд. евро през април.
На годишна база германският износ се понижи през май с 1,3% до 109,1 млрд. евро, след ръст с 9,3% през април, докато вносът се увеличи с 0,8%, след ръст с 8,6% месец по-рано. Търговският излишък на некоригирана база се сви през май до 19,7 млрд. евро от 20,1 млрд. евро през април.