Хари Кейн (вляво) спасява Англия с гол в добавеното време на мача с Тунис от груповата фаза. Снимка Архив: БГНЕС
Защо хърватинът Марио Манджукич е по-ценен голмайстор от англичанина Хари Кейн, който отбеляза най-много голове на последното Световно първенство по футбол в Русия? Защото икономическата ценност на отбелязаните от Кейн голове е многократно по-слаба от тази на Манджукич, който вкара само 3 гола. Това става ясно от алтернативния рейтинг на голмайсторите на Мондиал 2018 в Руската федерация, който се основава не само на броя отбелязани голове, но и на цената на тези голове за отборите и как те се отразяват на тяхното крайно класиране.
Рейтингът е разработен от Сергей Блинов, ръководител на групата за макроикономически анализи на една от големите компании за производство на камиони „Камаз", представен от специализирания икономически сайт vestifinance.
Предложената система за оценка не е идеална, тя е само една от възможните системи за отчитане на вкараните голове и тяхната цена, но от нея може да имат полза мениджърите не само на националните, но и на клубните отбори. Прилагането на системата може да даде отражение върху използваните от треньорите критерии за оценка на ефективността на футболистите и най-вече на онези, които умеят да отбелязват голове в решителни за отборите моменти. И което е най-важното, системата може да бъде свързана и с цената на трансферите, като много скоро може да се види ръст на стойността на трансферите на футболистите, включени в класацията.
С най-много отбелязани голове на завършилото през миналия месец Световното първенство по футбол в Русия са 13 футболисти - с 3 и над 3 точни попадения (виж таблицата по-долу).
Колко полезни за отборите са отбелязаните головете
Отбелязаните общо 47 гола от 13 футболисти може да бъдат оценени според тяхната важност за крайния резултат на съответния отбор. В икономиката е известна теорията за "незначителната (маргинална) полезност", използвана при ценообразуването на база ценност. В представения рейтинг това е ползата, която отборът получава допълнително, от отбелязания гол. Когато резултатът е 4:0, стойността на следващото пето точно попадение има полза, близка до нулата. Когато обаче резултатът е 4:4, ценността на петия гол има максимална полза за отбора победител. С други думи, петият гол в мач, който завършва при резултат 5:0, неговата полза не е толкова важна, колкото петият гол, вкаран в мач с краен резултат 5:4. Ако от резултата зависи придвижването на отбора в по-горна фаза на класирането, тогава неговата ценност нараства още повече.
На последното световно първенство имаше няколко случайни моменти, илюстриращи "крайната полезност" на отбелязаните голове. Например отборите на Япония и Сенегал имаха равен брой точки в груповата фаза, при това с еднаква голова разлика - отбелязани и допуснати. Съдбата на отборите реши броят на жълтите карти (Сенегал - 6, Япония - 4). Важно е да се подчертае, че в този случай всички голове, отбелязани от японския отбор, имат максимална стойност. В крайна сметка, ако Япония имаше поне един гол, отбелязал по-малко, нямаше да отиде на плейофите, след груповата фаза.
Британецът Хари Кейн, официален голмайстор на шампионата с 6 попадения, по отношение на "пределната полза" от голове, отбелязани от него, не са най-добрата полза за отбора на Обединеното кралство. От шестте вкарани гола, три бяха вкарани в мача Англия - Панама, завършил с резултат 6:1. Най-общо казано, отбелязаните от Кейн 3 гола не оказаха съществено влияние върху крайния резултат, защото и да не бяха вкарани, Великобритания печелеше мача, или грубо казано нямаше съществена полза от тях.
В същото време е справедливо да се отбележи, че Кейн вкара два гола в мача срещу Тунис, които имаха най-високата стойност за националния отбор на Англия, защото те му донесоха победата и допринесоха много отборът на трите лъва да отиде на осмина финали.
И голът, отбелязан от Кейн във вратата на Колумбия, също имаше най-висока ценност, тъй като точното попадение позволи на Англия да се спаси от поражението в редовното време, да играе 30 допълнителни минути и да победи колумбийците. Ако ги нямаше тези два гола на Кейн, всичко щеше да завърши в полза на националния отбор на Колумбия много по-рано от изиграните 120 минути.
Същата ценност имаше и голът на руснака Артьом Дзюба в мача на Русия срещу Испания. По същия начин попадението на Дзюба позволи на руския национален отбор да завърши редовното време наравно и в продълженията на победи Испания. Ако го нямаше този гол, всичко щеше да бъде в полза на испанците.
Дузпи, автоголове, асистенции
И двата посочени по-горе гола - и попадението на Кейн във вратата на Колумибя, и на Дзюба във испанската врата, бяха отбелязани от дузпа. Нека обърнем внимание на головете от най-тежкия наказателен удар. От шестте гола, отбелязани от Хари Кейн, три гола са вкарани от дузпа. На тази факт обръщат внимание спортните журналисти, а някои от тях дори оспорват получаването на „златната обувка" от Кейн - традиционната награда на голмайстора на Световното първенство по футбол. Както беше казано вече, стойността на тези голове е толкова по-голяма или по-малко, ако те са оказали решаващо значение за крайния изход от съответния мач от една страна и като по-голяма полза - за по-високо класиране на отбора. За някои журналисти определен играч не е толкова успешен голмайстор, ако всички голове (представете си такъв изключителен случай) са отбелязани от наказателен удар от 11 метра. От друга страна обаче, нереализираните дузпи хвърлят сянка върху образа на голмайстора. На последния шампионат такава сянка падна върху сеперзвездите - аржентинеца Меси и портогалеца Роналдо.
А делът на головете, отбелязани от дузпа, и броят на нереализираните 11-метрови наказателни удара, също може да бъдат критерии за голмайсторите. За да бъде картината пълна, би трябвало към тези статистически данни да се добавят и пратените топки в собствената врата (автоголовете), които не липсваха на отминалия шампионат. С такива попадения „се отличиха" двама от включените в класация 13 футболисти. Това са хърватинът Марио Манджукич, който си вкара автогол на мача на финала между Хърватия и Франция, и руснакът Данис Черишев на мача с Уругвай. За отбелязване е, че на отминалия Монидал в Русия бяха „отбелязани" 12 автогола:
Азиз Бехич (Австралия) - в полза на Франция
Ахмед Фатхи (Египет) - в полза на Русия
Азиз Бухадуз (Мароко) - в полза на Иран
Едсон Алварес (Мексико) - в полза на Швеция
Огунекаро Етебо (Нигерия) - в полза на Хърватия
Тиаго Цонек (Полша) - в полза на Сенегал
Денис Черишев (Русия) - в полза на Уругвай
Сергей Игнашевич (Русия) - в полза на Испания
Ясин Мерия (Тунис)- в полза на Панама
Ян Зомер (Швейцария) - в полза на Коста Рика
Фернандиньо (Бразилия) - в полза на Белгия
Марио Манджукич (Хърватия) - в полза на Франция
Тази статистика за ползата от голмайсторите може да бъде допълнена и с асистенциите, но те нямат такава тежест както отбелязаните голове и автоголове.
Вижте още: За световната титла по футбол Франция получи 38 млн. евро
На кого вкарват голове
Едно е безспорно - голът е гол и на световен шампионат и на турнир в някоя африканска държава. По-важно е каква ценност има всеки отбелязан гол. Точните попадение между отбори на републикански шампионат и на световно първенство имат различна стойност, е очевидно. И какво се получава, ако се използва този критерий за оценка на головете, отбелязани от 13-те голмайстори на шампионата в Русия? Тогава стойността на головете ще е в зависимост от класирането на отборите. Най-висока ценност ще има гол, отбелязан на отбор, който е достигнал до финал - в случая Франция и Хърватия. Головете с най-малка ценност ще са на отбори, които са напуснали шампионата след груповата фаза и не са стигнали до плейофите.
Тогава головете, отбелязани на Франция и Хърватия ще имат много висока ценност, отколкото точните попадения във вратите на Панама, Тунис, Саудитска Аралия и още 13 отбора, които напуснаха шампионата след груповата фаза. И тогава подреждането на голмайсторите ще бъде следното:
В таблицата на голмайсторите не са включени головете от дузпа след продълженията от 30 минути, които са завършили без победител.
Веднага прави впечатление, че Хари Кейн и Ромелу Лукако са отбелязали своите голове във вратите на аутсайдерите (Панама и Тунис), а срещу отбори, които са достигнали четвъртфинал не са вкарвали точни попадения.
Как е определен рейтингът
Каква ще бъде количествената оценка на ценността на един или друг гол? Вариантите може да бъдат много. Авторът на рейтинга избира да направи рейтинг според стойността на вкараните голове в различните фази на шампионата. Най-голяма ще е стойността на головете, отбелязана на отборите финалисти, които се оценяват на единица. Така точните попадения във вратите на Хърватия и Франция ще имат най-висока оценка - 1 точка.
Отбелязаните голове на отборите, които са достигнали до полуфиналите (Белгия, Англия), се оценяват на половината, или на 0,5 точки. Вкараните головете на отборите, достигнали до четвъртфиналите ще бъдат оценени с 0,25 точки. По същия начин ще се постъпи и с отборите, достигнали до осмина финалите - с 0.125 точки, а само до плейофите (1/16) с 0.062 точки.
И тогава класацията по ценността на головете (по съответния коефициент) придобива съвсем друг вид:
Марио Манджукич заема първото място в класацията заради головете си на финала (Франция) и на полуфинала (Англия), а третия си гол отбеляза на осмина финала срещу Дания.
Рейтинговата система, която представихме, изпрати Хари Кейн, който получи титлата "най-добър голмайстор", на десето място. Първите четири места са заети от хървати и французи, което е логично, защото това означава, че финалистите имат добри голмайстори, а и самият финал беше с много голове - 4:2 за Франция.
Още по темата:
Феновете на стадиона Лужники в Москва са пазарували най-много с безконтактни устройства
Мондиалът промени потребителските нагласи в Русия, но липсва бум на продажбите
Най-скъпото световно по футбол - изразено в цифри
Валута | Цена | Δ% |
---|---|---|
EURUSD | 1.03 | ▼0.06% |
USDJPY | 157.29 | ▼0.49% |
GBPUSD | 1.22 | ▼0.05% |
USDCHF | 0.91 | ▼0.02% |
USDCAD | 1.44 | ▲0.05% |
Референтен индекс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Dow 30 | 42 759.00 | ▼0.10% |
S&P 500 | 5 883.38 | ▼0.05% |
Nasdaq 100 | 20 944.40 | ▼0.02% |
DAX 30 | 20 394.00 | ▲0.05% |
Криптовалута | Цена | Δ% |
---|---|---|
Bitcoin | 96 973.50 | ▲0.47% |
Ethereum | 3 229.98 | ▲0.19% |
Ripple | 2.84 | ▲6.62% |
Фючърс | Цена | Δ% |
---|---|---|
Петрол - лек суров | 76.70 | ▼0.12% |
Петрол - брент | 80.16 | ▼0.15% |
Злато | 2 678.29 | ▲0.12% |
Сребро | 25.68 | ▲1.17% |
Пшеница | 544.50 | ▼0.26% |
Срочност | Цена | Δ% |
---|---|---|
US 10 Year | 107.42 | ▲0.08% |
Germany Bund 10 Year | 130.39 | ▼0.34% |
UK Long Gilt Future | 89.03 | ▼0.43% |