Гърция излезе успешно от последната си спасителна програма, договорена преди 3 години. Това обяви председателят на Еврогрупата Марио Сентено, цитиран от британския The Telegraph.
Спасителни програми за подпомагане на икономиката на южната ни съседка продължиха 8 години.
"Гърция вече може да си стои на краката. Това стана възможно благодарение на изключителните усилия на гръцкия народ, доброто сътрудничество със сегашното гръцко правителство и подкрепата на европейските партньори чрез кредити и облекчаване на дълговете", посочи Марио Сентено.
Припомняме, че кризата беше съпътствана с многобройни улични протести, резки политически завои в управлението на страната, рекордна безработица (до над 25%), повишаване на данъците и намаляване на заплатите и пенсиите в Гърция.
В навечерието на историческия за Атина момент изпълнителният директор на Европейския механизъм за стабилност Клаус Реглинг призова Гърция да се придържа строго към условията на договора с кредиторите.
Въпросът, който остава на дневен ред, е дали Гърция ще се справи в дългосрочен план без повече помощи. Това, което става ясно обаче е, че първоначалната криза имаше много причини. Сред тях - корупцията, връзкарството и раздутата държавна администрация, като всичко това се отрази на сравнително младата демокрация в страната.
Според споразумението с Еврогрупата Атина трябва да отчита първичен бюджетен излишък от 3,5% - без да се включва изплащането на дълга - всяка година до 2022 година. Показателят може да се понижи до 2,2% към 2060 година.
Още по темата:
Близо 100 млрд. евро достигат необслужваните кредити в Гърция
Standard and Poor's повиши кредитния рейтинг на Гърция
Свободните места по хотели и къщи в Гърция свършиха