Последната доза негативни данни за икономиката на еврозоната, бе изнесена днес. Индустриалното производство в страните ползващи еврото, като официална валута се понижи с най-много от почти три години през ноември, което повдигна въпроса за способността на икономиката да си възвърне инерцията след силното забавяне.
Производството се понижи с 1.7% през ноември, което бе повече от прогнозите на икономистите. За слабите данни съдействаха редица фактори, като по-лошото време и по-слабото глобално търсене.
Спадът се предопредели основно от намалението с 2.3% на капиталовите стоки, макар че производството да бе по-слабо при всички продуктови групи. Най-големият спад в общото производство е регистриран в Ирландия.
Резултатите стават реалност малко след като Европейската централна банка спря да купува обратно облигации, с което стимулираше икономиката на еврозоната и внасяше ликвидност в системата.
Членът на Управителния съвет на ЕЦБ - Франсоа Вилерой де Галхау заяви миналата седмица, че централната банка би следвало да изчака до пролетта, преди да предприема нови политически стъпки, на фона на икономическата нестабилност и не особено добрите икономически перспективи.
Ограничаването на обратното изкупуване на активи от страна на ЕЦБ обаче, се случва четири години, след като това направи щатският федерален резерв - и става реалност в среда на сериозно влошаване на икономическите данни за еврозоната, както и на неясен Brexit. Към всичко това може да се добави и бюджетната криза в Италия.
Икономически перспективиНамаляването на износа и забавянето на разходите и инвестициите на европейските компании намалиха темпа на растеж в еврозоната през последното тримесечие. Оттогава данните сочат постоянна слабост.
Въпреки това, политиците вероятно ще запазят своята оценка, че рисковете все още са "в общи линии балансирани", като ще се наблегнат на това, че ще се следи тяхната промяна и че икономиката е изправена пред временни затруднения.
Прогноза за потребителските цениДокато основната инфлация се движи около целта на ЕЦБ от малко под 2% през последните седем месеца, до голяма степен тя се задвижва от поскъпването на енергията. Наскорошното поевтиняване на петрола обаче, на международните пазари, може да доведе до известни проблеми пред ръста на потребителските цени.
Актуализираните прогнози ще включват първи погледи към динамиката на цените към 2021 г. Данните ще бъдат от решаващо значение за политиците, които твърдят, че ефектите от количественото облекчаване няма да спрат с края на покупките на нетни активи.
Лихвени процентиЕЦБ вероятно ще продължи да повтаря указанията си, че разходите за заеми ще останат "задържани" поне през лятото на 2019 г.
Още по темата:
Краят на ера за ЕЦБ настъпи
Какво да очакваме от европейските централни банки?
Евро долар - приключи ли спадът?