JPMorgan Chase & Co отчете по-ниска от очакванията тримесечна печалба, следствие на слабост в търговията с облигации и най-вече заради нарасналата волатилност на финансовите пазари в края на миналата година.
Акциите на най-голямата по активи американска банка паднаха с 3% по време на извънборсовия пазар. Спад е регистрирала банката в три от четирите си основни направления на приходи.
Приходите от търговия с облигации се понижиха с 16%, следствие на затягането на условията за търговия с кредити и фючърси на стоки.
От JPMorgan казаха, че чистата печалба за четвъртото тримесечие, приключило на 31 декември, е нараснала до 7.07 млрд. долара, или 1.98 долара на акция, спрямо 4.23 млрд. долара, или 1.07 долара на акция преди една година, когато бе наложена еднократен разход, свързан с данъчната реформа в САЩ.
Средните очаквания на анализаторите бяха за печалба на акция от 2.2 долара, според данните на IBES of Refinitiv.
Приходите на финансовата институция нараснаха с 4.1% до 26.80 млрд. долара, което бе съвсем леко под средните очаквания на анализаторите за 26.83 милиарда долара.
Вчера от конкурентите Citigroup Inc изнесоха с 14% по-висока печалба от очакванията, главно благодарение на намалението на разходите. По-късно днес, резултатите си ще изнесат от още една голяма щатска банка - Wells Fargo & Co.
Лошото представяне на фондовия пазар през декември, всъщност, вече накара поне един виден стратег - Джонатан Голуб, главен американски капиталов стратег, Credit Suisse Securities - да намали целта си за S&P 500 на 2019 до 2,925 от 3,350. И все пак, това дава потенциал за ръст от близо 20% спрямо текущите нива на индекса.
„Запазваме нашите оценки на печалба на акция за 2019 и 2020 г. непроменени на 174 и 185 долара за индекс, което означава 6.7% и 6.3% ръст на печалбите”, каза Голуб в доклад. „Очакваната траектория за печалбите на акция и икономиката остава практически непроменена въпреки наскорошните сривове на пазара. Нашата цел за по-ниски стойности на индекса, до голяма степен отразява скорошната волатилност, а не промяната във фундамента.“
Анализаторите очакват, че по-голямата част от лошите новини за печалбите вече са заложени, но в много по-голяма степен ще се дисконтират очакванията за следващите тримесечия.
Печалбите на щатските компании се очаква да се повишат с 14.7% през последните три месеца на миналата година, но прогнозите за първите три месеца на настоящата година са далеч по-слаби - за повишение от 3.9%.
Тоест в нивата на акциите е заложено сериозно забавяне, а прогнозите, ако се окажат по-добри, могат да доведат до продължение на възходящия тренд.
„Можем да видим продължаваща волатилност, но мисля, че летвата е поставена ниско, а оценките на компаниите са много по-ниски, отколкото когато се влизаше в резултатите за третото тримесечие" каза Кийт Паркър, главен стратег на UTS в UBS. „Инерцията при акциите ги наказа неправомерно. И макар нашите очаквания да са за смесени резултати от компаниите, налице е добра основа за повишение, ако резултатите отговорят, или превишат занижените очаквания".
През четвъртото тримесечие цели 72 от компонентите на S&P 500 са направили предупреждения по отношение на резулаттите си, което е два ъпти повече от тези, завишили очакванията си, според статистиката на FactSet.
„Мисля, че очакванията за резултатите са достатъчно ниски, че инвеститорите да залагат, че тези очаквания ще бъдат лесно превишени.", според Сам Стовал главен пазарен стратег на CFRA. „Във всяка от последните 27 тримесечия S&P 500 регистрираше печалби, които надвишаваха прогнозите. Така че, след като летвата бе поставена по-ниско, мисля че инвеститорите очакват 28-то поредно тримесечие. Освен това обаче, смятам, че инвеститорите няма да прощават на компаниите, които пропускат намалените очаквания за четвъртото тримесечие", допълва още експертът.
Още по темата:
Т. Лий: Щатските индекси ще тестват дъната си
Щатските индекси - накъде през 2019-та година?
S&P 500 - свръх- свръх-купен