Китай отбеляза най-слабата си експанзия, от финансовата криза през 2009 г., през последното тримесечие на миналата година. Намаляването на дълга и търговските проблеми, се сочат като основна причина за забавянето.
Брутният вътрешен продукт нарасна с 6.4% през четвъртото тримесечие спрямо предходната година в сравнение с 6.5% тримесечие по-рано. През декември показателите на потреблението и производството се ускориха, но инвестициите се запазиха без промяна.
Така, втората по големина икономика в света е в дългосрочна тенденция към забавяне, след като се опитва да се отърве от ориентирания към инвестиции модел на ръст, като носи тежък дългов товар.
Опитите на правителството да променят курса на китайската икономика, срещат острото противопоставяне на САЩ и президента Доналд Тръмп, като опасенията са, че това ще е за сметка на доминиращата роля на САЩ в технологичния сектор.
"Растежът на китайската икономика, най-вероятно ще се подобрява от второто тримесечие нататък", каза главният икономист на Morgan Stanley Робин Синг в интервю за телевизия Bloomberg в Хонг Конг. "Колкото по-голям е натискът върху растежа, толкова по-силен ще бъде политическият отговор."
Данните допринесоха за продължително рали на азиатските акции. Те се покачиха в Токио, Хонг Конг и Сидни, след като индексът S&P 500 достигна най-високата си стойност от началото на декември в петък.
За цялата 2018 г. икономиката на страната се повиши с 6.6%, което е най-бавния темп от 1990 г. насам и съвпадна с очакванията на анализаторите. Въпреки че БВП значително се е забавил от годините на двуцифрен ръст, резултатът все още е отличен, предвид на далеч по-големия размер на икономиката. В допълнение, Китай все още е една от най-бързо развиващите се големи икономики и продължава да е основен двигател за ръста на световната икономика.
Разбивка на данните показват признаци, че правителствените стимули могат да работят, макар и бавно. Инвестициите в инфраструктура продължиха да се увеличават от най-ниската стойност, достигната през септември. Данните за промишленото производство сигнализират за по-голяма активност в строителството, като производството на стъкло и цимент се ускорява.
Данните за продажбите на дребно също сочат все по-голяма тежест. Забавянето на ръста на продажбите на автомобили, до голяма степен натежава над потребителското търсене. Това обаче, частично се компенсира от ускорения ръст в продажбите на електроника, мебели, облекло и храна.
„За мен по-важна е стойността на БВП, тъй като продажбите на дребно не са претърпели допълнително влошаване“, казва Джеймс Лорънсън, заместник-директор на технологичния университет в Сидни. „Докато услугите и продажбите на дребно се запазят, общо взето Китай може да се справи. Но ако тези останали двигатели на растежа започнат да се забавят, то проблемите на страната наистина могат да започнат да се задълбочават."
Досега правителството и централната банка се опитваха да стимулират икономиката, без да прибягват до прекомерно разширяване на кредитите и нфраструктурните проекти, както през 2009-та година. Наред с другите политики, фискалните власти продължиха с намаляването на данъците и ускорените продажби на държавни облигации.
Данните налагат допълнителен натиск върху Китай да търси споразумение по отношение на търговската война със САЩ, коментират пазарни наблюдатели. Според хора, близки до преговорите, двете страни досега са постигнали малък напредък по ключови въпроси. Същите източници смятат, че търговска сделка е възможно единствено по следния път: прекратяване на това, което САЩ наричат десетилетия на държавно координирана китайска кражба на американска интелектуална собственост.
Поради огромния размер на пазара, забавянето на растежа в Китай води до проблеми за компаниите и индустриите по целия свят. Продажбите на автомобили в най-многолюдната страна спаднаха за пръв път от три десетилетия насам, през миналата година, като засегнаха не само местните производители, но и компании като Volkswagen AG и Toyota Motor Corp.
В същото време спадът в продажбите на iPhone в Китай доведе до сериозни проблеми за водещия щатски производител Apple Inc. този месец.
Ако забавянето на растежа се задълбочи, властите могат да прибегнат до по-агресивно облекчаване на монетарната политика и други мерки, като например премахване на ограничения за закупуване на имоти в най-големите градове, предполагат икономисти.
"Ще има повече стимули, по-голямо облекчение на паричната политика, повече инфраструктурни инвестиции, които ще подкрепят работните места в производствения сектор, дори ако бизнес дейностите са ниски," каза Ирис Панг, анализатор в ING Bank N.V. в Хонг Конг.
Още по темата:
Какво да очакваме от централните банки по света?
Инвеститорите най-бичи настроени за щатските пазари от 2015-та година
Защо щатските индекси могат да са лоша инвестиция през следващите години?