Темата за закупуване на военни самолети е много актуална в момента. И докато споровете относно наложителността на този разход, в размер на милиарди левове, продължават, сега ще покажем, че не само България е неадекватно оборудвана по отношение на въздушните си сили. Ето класация на най-лошите военновъздушни сили в света, направена от изданието Business Insider:
8. ГърцияОще една наша съседка попада в негативната класация. Проблемът е че гръцките военновъздушни сили се отличават с твърде много трудови злополуки. След като гръцкият Мираж 2000 се разби в Егейско море през април 2018 г., погледът назад към инцидентите сочи за 125 загинали в 81 катастрофи с военни самолети между 1990 и 2018-та година. Двама от загиналите са на гръцки изтребители, които са се опитвали да прихванат турски самолети.
След кризата с държавния дълг, гръцката армия трябва да бъде изключително предпазлива с парите, които харчи. Всеки път, когато гръцки изтребител трябва да се пребори с турски изтребител във въздушното си пространство, неуспехът е налице. Ето защо, може би Турция си позволява да нарушава въздушното пространство на своята съседка хиляди пъти всяка година, без да се притеснява особено много.
В допълнение Турция скоро ще лети с изтребители F-35 като повечето съюзници в НАТО, докато Гърция (която също е в НАТО) ще ги "прихваща" със самолети F-16 в най-добрия случай, или пък F-4 Phantom в най-лошия.
7. ИранСамолетите F-14, с които разполага Иран, са били въведени по времето на президента Ричард Никсън. След военния преврат в страната обаче, САЩ не са особено склонни да предоставят резервни части за самолетите. В резултат на това, страната разполага едва със седем самолета в бойна готовност, а поддържането им се налага с подръчни средства.
6. УкрайнаУкрайна има категоричен руски проблем. Не само, че руският президент Владимир Путин не е доволен от развода си с Украйна, но винаги търси повод, за да даде урок на страната.
Поддържаните от Русия сепаратисти работят почти безнаказаност в източния район на Донбас в Украйна, а когато украинските военновъздушни сили са в състояние да действат, те или убиват цивилни граждани, или катастрофират.
Самолетите на Украйна се свалят без помощта на врага, както се вижда в катастрофата със Су-27 през 2018-та година в Западна Украйна. Всъщност и други самолети Су-27 се разбиха, включително и на авиационно шоу, в което загинаха 83 души. Според запознати обаче, тези инциденти са следствие или от лоша поддръжка, или от обучение, или пък са следствие на саботаж.
На всичкото отгоре, украинските военновъздушни сили са толкова стари, че са съставени предимно от самолети, произведени от времето на бившия Съветски Съюз.
5. ПакистанВъв всеки негативен списък, свързан със самолети, обикновено присъства и Пакистан. Военният риск в страната, особено във връзка със стария й враг Индия е сериозен фактор. Приоритизиране на военновъздушните сили, изглежда логично, след като са водени четири войни с Индия и всички са загубени.
Съвсем скоро Пакистан реши, че ще бъде най-добре да модернизира своите изтребители. Така че, в съвместно действие с Китай, те създадоха ниско бюджетен вариант на F-16, JF-17 Thunder, който сега представлява най-съществена част от въздушните сили на страната.
Само за информация колко неефективен е този самолет, трябва да се отбележи, че той не лети в китайския флот. Самолетът е опасен да лети при по-ниски скорости и със сигурност не е толкова бърз, колкото индийските изтребители.
Освен недостатъците на JF-17, пакистанските военновъздушни сили изостават от Индия и по отношение на броя на бойните самолети, така и на действителните летателни апарати, които могат да летят във всеки един момент. Флотът също изостава от своя съперник по отношение на обучението и способностите на летците. Дори когато са изправени пред превъзходна пакистанска огнева мощ, квалифицираните индийски пилоти все още успяват да постигнат далеч по-добри резултати от своите съперници.
4. МексикоМексико води война с картелите вече повече от десетилетие и всичко, което се случи бе увеличаване на насилието, което направи централно-американската страна „Сирия на Северна Америка“. През цялото това време мексиканското правителство не само реши да не инвестира във военновъздушните си сили, но и пенсионира всичките си изтребители. Мексико няма военни самолети.
И докато изтребителите не са задължителни като възпиращ фактор за агресивни съседи, картелите, с които страната активно се бори, редовно използва самолети, за да нарушават мексиканското въздушно пространство и да пренасят незаконни вещества. Самолетите на правителството не могат да летят достатъчно високо или достатъчно бързо, за да прихващат самолетите на контрабандистите на наркотици.
Що се отнася до външните заплахи, проучването на армията сочи, че мексиканските въоръжени сили, включително Военновъздушните сили, не са в състояние да защитят Мексико от външна заплаха.
3. Саудитска АрабияПри продължителен конфликт добрата военновъздушна сила позиционира ресурсите си, така че да има положителен контрол над тази битка. Не така стоят нещата в продължителната битка, която Саудитска Арабия води срещу подкрепяните от Иран бунтовници в Йемен. Тази битка обаче, е тотален провал и никакви обучения от страна на САЩ не подобряват ситуацията. Нещо повече, ситуацията започва да изглежда, като хуманитарна криза, след серията от инциденти. Конгресът на САЩ може скоро да гласува дали американското участие в конфликта може да продължи или не, след като саудитците използваха американска бомба, за да ударят училищен автобус с деца в Йемен, убивайки 40 души.
Това дори не е първият случай на безразборно убиване на цивилни. През октомври 2016 г. саудитски военни самолети удариха цивилно погребение в атака и убиха 155 цивилни.
2. Северна КореяРазбира се няма как Северна Корея да не е близо до върха на списъка, следствие на световната изолация на страната. Единствената причина, поради която КНДР не е на върха, е защото не се опитва активно да води война точно сега.
Но лидера им Ким все още държи властта с помощта на севернокорейските военни. Докато корейската народна армия не се смята за значителна бойна сила, тактиката да се държат стотици артилерийски оръдия насочени към Южна Корея работи. От всички неща, които Ким Чен Ун е направил, използването на неговите военновъздушни сили не е едно от тях.
Причината за това вероятно се дължи на това, че военновъздушните сили все още са сравнително сходни с тези, използвани от дядо му Ким Ир Сен и Китайската народна освободителна армия срещу войските на ООН в последната пълномащабна война на Корейския полуостров - 1950-1953 година, известна като Корейската война. В резултат на това, севернокорейските военновъздушни сили са признати за най-малко заплашващато поделение на севернокорейските военни сили.
Вероятно, целта на Севернокорейските военновъздушни сили е да поемат тежестта на всяка начална контраатака на американските и съюзническите военновъздушни сили в случай на война. Разбира се, това е голяма военновъздушна сила, но няма как да издържи дълго време във война.
1. СирияНаистина е хубаво, че сирийците са подкрепени във въздуха от руснаците, защото, ако не са, сирийската гражданска война щеше да продължи много по-дълго. Почти всяка друга власт в региона нарушава всеки ден сирийския суверенитет. Израел, Турция и дори Дания влязоха в сирийското въздушно пространство, като Израел и Турция свалиха сирийски самолети, достатъчно стари, сравними с тези, които са участвали във войната във Виетнам.
След 16 месеца от началото на сирийската гражданска война пилот от сирийските военновъздушни сили излетя със своя МиГ-21 и кацна в Йордания, където се предаде. Единствената изненада е, че няма повече дезертьори от 2015 г. Сирийските пилоти са прекарали едва 100 дни във въздуха. В един момент сигурността на военновъздушните сили е била толкова лоша, че се е наложило войските на страната да бъдат преместени в границите на Иран, за да не станат обект на нападение от по-добри въздушни сили.