Министърът на търговията в САЩ - Уилбър Рос заяви, че САЩ все още са на „мили и мили“ далеч от търговско споразумение с Китай. Това се отрази изключително негативно на пазарите и фючърсите на щатските индекси регистрираха понижение.
"Честно казано, това не би трябвало да е изненадващо", каза той. - Ние бихме искали да сключим сделка, но трябва да е сделка, която ще работи и за двете страни."
САЩ и Китай имат "много и много въпроси", продължи Рос, а администрацията на Тръмп ще трябва да създаде "структурни реформи" и "санкции", за да възобнови търговските си отношения с Пекин.
"Ние бихме искали да сключим сделка, но трябва да има споразумение, което ще работи и за двете страни", каза той. "Ние сме на мили и мили от подписването на резолюция."
Рос изброява останалите точки в преговорите, като започва с това, което той нарича "непоносимо голям търговски дефицит" на Америка с Китай.
Търговският дефицит на САЩ с Китай нарасна до 323.3 млрд. долара през 2018 г., според данни на китайското правителство, публикувани по-рано този месец. Това е най-лошият дисбаланс от 2006 г. насам.
Другият проблем е бъдещето, смята още Рос, като визира планът на Китай да доминира в световните високотехнологични индустрии до 2025-та година.
Третата област на различия е желанието на САЩ американските компании, които извършват бизнес в Китай, да имат свободен достъп до пазара. "Те трябва да са с равни условия за бизнес, спрямо китайските компании и да се обект на уважение по отношение на интелектуалната им собственост", смята още Рос.
Рос се присъедини към CNBC от Вашингтон, където Китай и САЩ се опитват да разрешат търговските си спорове и да предотвратят търговската война. Временното примирие по отношение на митата приключва на 2 март.
На въпроса дали САЩ ще промени крайния срок, Рос каза: „Трудно е да се предвиди къде ще сме в един бъдещ момент. Но с наближаването на тази дата президентът и онези от нас, които се занимават с въпросите на търговията, ще се съберем и ще проведем много сериозна дискусия относно това докъде сме стигнали."
Тръмп заяви, че ще подсили наказателните тарифи върху приблизително половината от целия китайски износ за САЩ, ако двете страни не успеят да постигнат съгласие за трайно решение.
В последните тарифни действия, САЩ наложи 10 процентни мита на стоки на стойност 200 милиарда долара от Китай, което накара Пекин да постави тарифи на стоки на стойност 60 милиарда долара. Тръмп също заплаши, че ще наложи тарифи, върху целия китайски внос, ако не се достигне до търговска сделка.
През последните дни излезе информация, че Китай е предложила да повиши вноса си от САЩ, за да се неутрализира частично рекордния търговски дефицит в отношенията между двете страни. Според предложението, Китай ще увеличи годишния си внос на американски стоки с общо над 1 трилион долара за шест години, отбелязват щатските медии.
Още по темата:
Как ще се отрази на пазарите спирането на правителството на САЩ?
На колко фронта воюва американският президент Тръмп?
Тръмп готов да наложи мита на целия китайски внос